Taras jest klejnotem w koronie każdego ogrodu – tutaj najczęściej spędza się wolny czas z bliskimi i cieszy urokami lata. Nie dziwi więc, że wystrój tarasu jest dzisiaj równie istotny jak wyposażenie każdego z pomieszczeń w domu. Dbając o szczegóły aranżacyjne, warto zwrócić uwagę na płoty tarasowe. To zaskakujące jak wiele estetyki i gracji wnoszą do przydomowej przestrzeni. Przygotowaliśmy dla was mini przewodnik, który pomoże wam jaki wybrać płot na taras!
Płot tarasowy drewniany – jak zbudować, by służył na lata?
Chłodna głowa to najlepsza rzecz, jaka może nam się przytrafić w trakcie letnich zakupów do ogrodu. Płoty tarasowe występują w dziesiątkach wariantów, mogą to być na przykład płoty boazeryjne, płoty sztachetowe lub płoty kratki (więcej na Bdburchex.com.pl/group/ploty-drewniane-oslonowe-producent). Który płot wybrać? No cóż, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są dwie najważniejsze funkcje płotu drewnianego na taras.
Ogrodzenie musi być funkcjonalne, trwałe, łatwe w utrzymaniu i montażu. Mamy zatem aspekty czysto praktyczny – od tego rozpoczynamy poszukiwania płotu na taras. Cóż nam po elemencie, który połamie się przy pierwszej wichurze, lub takim, który nie został fabrycznie zaimpregnowany i po roku będzie wyglądał jak rupieć? Płoty tarasowe muszą być solidne – zwróćmy uwagę na rodzaj połączenia sztachet i gatunek drewna, z którego wykonano płoty tarasowe.
Pierwszy odsiew za nami. Ograniczyliśmy wybór i mamy już pewność, że płot tarasowy drewniany będzie trwały. Następnie poszukajmy idealnego designu. Nie będzie to trudne – większość producentów drewnianych płotów i pergoli, na hasło „płot tarasowy” pokaże nam same perełki. Za estetykę odpowiada głównie zdobienie słupków, łukowate lub ażurowe dodatki, ewentualnie nietypowy, importowany gatunek drewna.
Z czego składa się płot tarasowy?
Większość producentów płotów ogrodowych dostarcza rozwiązania do samodzielnego montażu – przygotujmy się na to. Warto z góry wiedzieć, z czego składa się płot na taras. Jednym z elementów jest filar, montowany za pomocą kotwy na przygotowanej posadzce. Górną krawędź płotu drewnianego na taras stanowi poręcz, zwykle solidniej wykonana od pozostałych elementów. Wypełnienie wewnętrzne to już kwestia całkowicie indywidualna – jedni wolą warte sztachety, inni kratkę ażurową, jeszcze inni szczebelki. Wybór jest bardzo duży, a dla najbardziej wybrednych znajdą się lokalni rzemieślnicy, wykonując płoty tarasowe na zamówienie.
Jakie drewno na płoty tarasowe?
Płot drewniany na taras musi być wykonany z takiego gatunku, który doskonale sprawdza się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i jest przede wszystkim trwały. Najczęściej spotkamy ogrodzenie drewniane tarasowe wykonane z dębu i sosny. Czasem można natknąć się także na importowane merbau. Jednak zdecydowanie najlepszym gatunkiem drewna na płoty tarasowe jest modrzew. To gatunek odporny na zmiany temperatur i opady, a także posiada własną żywicę, która dodatkowo je impregnuje i zabezpiecza.