Jak zaaranżować jadalnie w stylu prowansalskim z nowoczesnym akcentem?

Wiele osób aranżując wnętrza decyduje się na tradycyjne stylistyki. Wśród nich bardzo często pojawia się styl prowansalski. Świetnie sprawdza się w przestronnych wnętrzach, gdyż wprowadza do nich więcej światła, a także dekoru drewna. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaaranżować jadalnię w stylu prowansalskim z nowoczesnym akcentem.

Ściany wykończone drewnianą boazerią i pastelowymi kolorami

Styl z południa Francji jest sielski i jasny. Nie brakuje w nim drewna, a prócz bieli także odcienia lawendowego, czy błękitnego. Zatem salon można wykończyć drewnianą boazerią, a w części pomalować na jeden z wymienionych kolorów. Taka aranżacja będzie nie tylko elegancka i wpisująca się w sielską estetykę, ale również sprzyjająca relaksowi w rodzinnym gronie. W końcu jadalnia jest tą przestrzenią, gdzie chcemy spędzać wspólnie czas na biesiadowaniu. Nie ma tu miejsca na tv, bo to pomieszczenie nie ma odwracać uwagi od tego, co najważniejsze czyli relacji rodzinnych czy przyjacielskich. Ewentualnie zamiast boazerii drewnianej można wybrać boazerię angielską, czyli wykonaną z MDF, PVC bądź sztukaterii dekoracyjnej. Co ciekawe taki materiał łatwo poddaje się obróbce. Można wykonać otwory pod kable dzięki temu możliwe będzie podświetlenie paneli taśmami LED albo zainstalowanie opraw świetlnych z oczkami LED. Boazerię angielską można przemalowywać na inne kolory, choć akurat w stylu prowansalskim sprawdzi się biała.

Podłogi z rysunkiem drewna wprowadzą ciepło i przytulność

Czas przejść do podłogi. Powinna być ona mało brudząca, nie ścierająca się, w miarę cicha, a jednocześnie wpisująca się w design z rysunkiem drewna. Zatem niekoniecznie muszą się tam znaleźć parkiet czy panele drewniane. Oczywiście można zdecydować się na naturalne usłojenie, jednak wtedy trzeba liczyć się z koniecznością konserwacji, choćby cyklinowania, ale i olejowania czy też lakierowania. Tego problemu nie będzie, gdy wybierzecie imitację. Mogą być to panele winylowe, które świetnie naśladują naturalne słoje i sęki. Podłogi z rysunkiem drewna, niezależnie czy naturalnym czy też bardzo dobrą imitacją wprowadzą do wnętrza ciepło i przytulność. Warto podkreślić, że podłogi winylowe w istocie mają ciepłą powierzchnię i dobrze oddają ciepło. Świetnie będą nadawać się pod ogrzewanie podłogowe. Jeśli chcecie je zastosować, to właściwie nie macie dylematu pomiędzy naturalnym materiałem a imitacją. W przypadku tego pierwszego niestety może dochodzić do podnoszenia się paneli. Dobrą wytrzymałość temperaturową na zmienne warunki i szybkie wzrosty ma drewno dębowe, a także gatunki drewna egzotycznego.

Stół sercem jadalni – białe meble z ażurowymi elementami, które idealnie się sprawdzają

Czas na wyposażenie. Otóż bez wątpienia najważniejszy będzie duży, rozkładany stół do jadalni. Nad nim może znaleźć się sufit podwieszany, który można podświetlić dodatkowo oświetleniem punktowym. Taśma LED do kupienia w sklepie AKB Poland może dobrze się sprawdzić. Elastyczną taśmę możesz wykorzystać do podświetlenia szklanego blatu. Możesz bowiem zdecydować się na wykończenie drewnianego stołu szklanym blatem o wzmocnionej hartowanej strukturze. Będzie to nowoczesny element w tradycyjnej prowansalskiej aranżacji, podobnie jak taśmy LED. Obok stołu mogą znaleźć się drewniane krzesła z ażurowymi zdobieniami utrzymane w białym kolorze, które świetnie sprawdzą się do takiej aranżacji jadalni. W prowansalskim stylu jest także miejsce na kredens ze szprosami pomiędzy szybkami. Taki mebel także może stanąć w jadalni.

Rośliny doniczkowe na stojakach, czyli lawenda i zioła, a także inne dekoracje podkreślone taśmami LED

Warto zwrócić uwagę na tradycyjne dodatki, które także mogą zyskać nutę nowoczesności. Mowa o drewnianych ramkach na ścianach i stojakach na kwiaty doniczkowe. I jedne i drugie mogą być podświetlone taśmami LED. Warto do doniczek wybrać lawendę, ale i zioła prowansalskie. Również same doniczki można podświetlić. Dzięki drobnym elementom oświetleniowym aranżacja w stylu prowansalskim może prezentować się niebanalnie i oryginalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *