Schody – żelbetowe czy drewniane?

Schody to jedno z ważniejszych rozwiązań komunikacyjnych w aranżacji przestrzeni. W przypadku kupna gotowego projektu najczęściej są już one zaplanowane w konkretnym miejscu i najczęściej mają już także przewidziany kształt. Więcej możliwości w ich wyborze daje praca z architektem na etapie tworzenia projektu. Wybór, który stoi przed inwestorem, to m.in. ten dotyczący materiału, z którego schody mają być wykonane.

  1. Żelbeton i drewno – kiedy i gdzie się je stosuje?
  2. Schody żelbetowe – kiedy i jak się je montuje?
  3. Samonośne schody drewniane

Żelbeton i drewno – kiedy i gdzie się je stosuje?

Schody drewniane to absolutnie przepiękny i klimatyczny element aranżacji przestrzeni, natomiast niestety w większości przypadków, także w budownictwie jednorodzinnym, stawia się na schody żelbetonowe. Tworzy się je z betonowych płyt zbrojonych stalowymi prętami. Łączy się je ze stropem i fundamentem. Jest to rozwiązanie, po które sięga się na etapie budowy budynku. Najczęściej są to schody o biegach prostych lub zabiegowe. Schody drewniane to najczęściej schody samonośne. Wprowadza się je do wnętrza dopiero na etapie jego wykańczania. Zarówno schody żelbetonowe, jak i drewniane mogą być bardzo różnie wykończone oraz wzbogacone o metalowe wsporniki czy specjalne szklane zabezpieczenia.

Schody żelbetowe – kiedy i jak się je montuje?

Schody żelbetowe to element stanu surowego wnętrza. Jest to konieczne, bowiem od góry płytę żelbetową trzeba związać za pomocą zbrojenia ze stropem, a na dole oprzeć o fundament. Na etapie wykończenia tak poważne ingerencje w przestrzeń sprawiałyby natomiast ogromne problemy. Schody betonuje się po zalaniu stropu, a wszystkie ewentualne pęknięcia i usterki można usuwać już na etapie wykończenia przestrzeni. Schody betonowe są wyjątkowo solidne i bardzo trwałe. Co istotne, można je wykańczać na nieskończenie wiele sposobów, imitując także klimat drewnianych schodów za pomocą obłożenia drewnem. Można sięgnąć jednak także po ceramikę, kamień czy wykładzinę. Podłogi drewniane świetnie komponują się w okładziną z dębu, jesionu, jatoby czy mahoniu.

Samonośne schody drewniane

Schody drewniane to schody samonośne. Można je zaprojektować dla każdego typu wnętrza. Mogą mieć one prostą lub giętą na wiele różnych sposobów formę. Można kupić gotowe zestawy lub poprosić o produkcję na wymiar. Najczęściej wykonuje się schody policzkowe, w których stopnice i podstopnice są osadzone w otworach wyfrezowanych w dwóch belkach policzkowych lub z tymi belkami połączone za pomocą specjalnych łączników. Coraz częściej spotyka się także schody dywanowe złożone tylko z identycznych stopnic i podstopnic opartych na belkach policzkowych.  Bardziej wymagające są schody spiralne i kręcone, które świetnie sprawdzają się gdy na dole w pobliżu znajdują się drzwi drewniane i trzeba zostawić do nich dostęp.

Schody drewniane wykonuje się przede wszystkim z mocnych gatunków drewna (dębu, jesionu, gradu, drzew egzotycznych – mahoniu, merbau). Są one nieco mniej stabilne od żelbetonowych, konstrukcję tę łatwo wprawić w drgania, jest ona natomiast niepowtarzalna i wizualnie bardzo atrakcyjna. Szybko je się także montuje, a ponadto łatwo je wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *