Czy kolor pomieszczeń ma wpływ na naszą codzienną wydajność?

Kolory pomieszczeń mogą w dużym stopniu wpływać na samopoczucie przebywających w nich osób. Czy kolor pomieszczeń wpływa na codzienną wydajność pracowników w biurze?

Kolory pomieszczeń a produktywność

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że umiejętnie zastosowane w pomieszczeniach biurowych kolory ścian mogą nie tylko wpływać na samopoczucie pracowników, ale też i oddziaływać na ich produktywność. Potwierdzają to także badania wykonane przez naukowców ze Szwecji oraz badaczy z Wielkiej Brytanii. Wśród barw, które dodają energii, poprawiają kreatywność i stymulują do pracy, naukowcy wymieniają: czerwień, żółć i pomarańcz, natomiast kolory, które poprawiają koncentrację i skupienie to biel, błękit oraz zieleń.

Najmodniejsze w tym sezonie kolory ścian w biurze to miętowa szarość, rozbielony błękit oraz pastelowa żółć. Kolory te wpływają pozytywnie na produktywność pracowników, a także zwiększają ich zadowolenie z wykonywanej pracy. Według szwedzkich badaczy najlepszym kolorem, jakiego można użyć, by podnieść efektywność pracowników, jest niebieski. Ta zimna barwa sprzyja pracy umysłowej, wprowadza także harmonię i spokój.

Jakich kolorów unikać, jeśli chcemy przemalować biuro?

Których kolorów należy unikać podczas malowania biura? Niewskazane jest malowanie całego biura na jeden kolor – powierzchnie do pracy powinny się odróżniać od korytarzy i stref socjalnych. Należy także unikać kontrastów – zastosowanie ostrego różu w połączeniu z jaskrawą żółcią, zamiast ożywić pracowników, może wywoływać u nich niepokój i złe samopoczucie.

Negatywny wpływ na wydajność pracowników mogą mieć niektóre barwy ciepłe – kolory takie jak krzykliwa żółć czy intensywna czerwień, a także szarość. Szary kolor może wywoływać u pracowników znudzenie i poczucie monotonii, z kolei żółć i czerwień mogą nadmiernie pobudzać i denerwować. Jeśli chcemy użyć tych kolorów do pomalowania biura, lepiej postawić na subtelne pastelowe odcienie.

Pomaluj biuro

Dobrą firmę malarską można poznać po wysokiej jakości używanych materiałów, pozytywnych opiniach zadowolonych klientów, a także wieloletnim doświadczeniu oraz chęcią do dzielenia się wiedzą. Te wszystkie cechy doskonale opisują firmę malarską z Wrocławia – Malprof!

Dobra ekipa malarska odświeża: biura, sklepy, gabinety, obiekty przemysłowe, a także różnego rodzaju obiekty o charakterze publicznym. Ma długoletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów malarskich we wnętrzach biurowych i komercyjnych, a także podejście ukierunkowane na potrzeby klienta wyróżnia to przedsiębiorstwo na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *