Remont domu – jak sobie pomóc?

Kiedy wymarzony dom stanie na swoim miejscu, marzysz tylko o tym, aby jak najszybciej się do niego wprowadzić. Gdy zdecydujesz się na odremontowanie kilkunastoletniego mieszkania, pragniesz, by jak najszybciej stało się nową wersją samego siebie. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób ułatwić sobie prace remontowe, aby jak najszybciej stąpać po ukochanym lokum, poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci nieco usprawnić ten proces.

Odpowiedni wybór środków

Nie ma remontu bez planowania. Kluczowym czynnikiem jest jednak nie tylko odpowiednie zaplanowanie prac, ale przede wszystkim wybór materiałów adekwatnych do rodzaju powierzchni czy podłoża. Warto pamiętać, że chemia budowlana to nie tylko detergenty o podwyższonej sile działania. To także szereg specjalistycznych środków do przytwierdzania czy ochrony poszczególnych elementów. Do wszelkich prac przyda się profesjonalna chemia budowlana, dedykowana poszczególnym pomieszczeniom. Do łazienek lub miejsc o podwyższonej wilgotności lepiej wybierać silikony im dedykowane, aby uniknąć ewentualnych nieszczelności. Dobrze też pamiętać, aby w przypadku montażu paneli, postawić na kleje o elastycznych właściwościach.

Złota zasada mówi, że wśród materiałów powłokowych, takich jak grunty, farby czy lakiery, należy sięgać wyłącznie po te, przeznaczone do danego tworzywa. Może nas to uchronić przed ewentualnym łuszczeniem się powłoki i odklejeniem farby. Ponadto wszelkie prace dobrze jest wykonywać od góry ku dołowi. W trakcie nakładania gładzi, tynkowania oraz klejenia płytek, najważniejszy jest odpowiedni kierunek. Pozostałości będą osadzać się na podłodze, a Ty unikniesz podwójnej roboty.

Jak skutecznie posprzątać dom po remoncie?

Remont to często szereg wyzwań i wyrzeczeń. Choć to jedna z bardziej stresogennych czynności, raz na jakiś czas jest konieczny, więc z zapałem zabieramy się za odnowienie salonu, przemeblowania sypialni czy zmianę aranżacji kuchni. Kiedy decydujemy się na zmianę położenia ścian, wymiany elektryki lub usunięcia elementów stałych, pojawia się problem kucia. To z kolei związane jest z ogromnymi pokładami pyłu, który nie dość, że przemieszcza się w natychmiastowym tempie, to dodatkowo trudno go usunąć. Rada? Pod żadnym pozorem nie namaczaj zabrudzonych powierzchni, staraj się pozbyć pyłu na sucho np. przy użyciu bezworkowego odkurzacza, aby uniknąć powstania mazi. Jeśli zmieszasz pył z wodą, istnieje szansa, że po wyschnięciu pojawią się nieestetyczne zacieki. Warto pamiętać, aby na bieżąco wymieniać wodę i płukać używane do mycia ścierki. W przeciwnym wypadku zamiast czyścić, jedynie przesuniesz brud w inne miejsce.

Idealnie, gdy wśród naszych remontowych zasobów pojawi się sprawdzona uprzednio chemia budowlana. Znając stosowaną zaprawę tynkarską, murarską czy używany klej do płytek, łatwiej dopasować odpowiednie proporcje i uzyskać odpowiednią konsystencję, a co za tym idzie – zminimalizować możliwość chlapania i powstawania zabrudzeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *