Jak urządzić mały ogród przed domem?

Urządzenie ogródka przed wejściem do domu bywa trudne z kilku powodów: często chcemy, żeby to był najpiękniejszy i najbardziej wyeksponowany fragment a jednocześnie zależy nam na odgrodzeniu od sąsiadów, ewentualnie od ulicy. Dodatkowo w małych ogrodach (zwłaszcza miejskich) dysponujemy niewielką powierzchnią do zagospodarowania. Jak więc efektownie urządzić ogród przed domem?

Ogród, który będzie nas witał przy wyjściu z domu powinien być dokładnie przemyślany. Trzeba rozmieścić poszczególne elementy w taki sposób, aby nie sprawiały problemów zarówno teraz jak i w przyszłości. W sferze zieleni najczęściej popełniane błędy to zbyt gorliwe i gęste sadzenie, wybieranie gatunków niedopasowanych do warunków oraz sadzenie zbyt okazałych drzew (które nie tylko zacienią fragment ogrodu, ale mogą stanowić niebezpieczeństwo). To jeden z powodów, dla których warto opracować wcześniej plan zakupów a ogród rozrysować na kartkę (lub w programie komputerowym). Można skorzystać przy tym ze sprawdzonych, poniżej przedstawionych pomysłów

Jak trawnik to z ogródkiem

Zadbany trawnik przed domem może być rzeczywistą wizytówką ogrodu a zieleń działa kojąco na zmysły. Ze względu na ograniczoną powierzchnię raczej nie będzie miał okazałych rozmiarów. Często jest przecinany przez ścieżki i łączy się z innymi elementami, np.: skalniakiem lub rabatą. Dodatkowo popularnym rozwiązaniem jest wydzielanie na nim obszarów na rabaty. W takich miejscach tradycyjnie sadzi się szeroką grupę roślin jednorocznych (żeniszek, szałwia błyszcząca, nagietek, aksamitki, niecierpki), dwuletnich (malwy, bratki ogrodowe, dzwonki ogrodowe) a także bylin (astry, chryzantemy, floksy, piwonie, kanny, lilie, rośliny cebulowe). Kontrast roślin kwitnących z żywozieloną trawą daje pozytywny efekt optyczny. Jednocześnie jednak trawnik przed wejściem do domu można „wznieść” na wyższy poziom. Warto posadzić w nim wybiórczo gatunki, dzięki którym przez część roku będzie wyglądał jak naturalistyczna łąka. Do tego celu najlepiej sprawdzą się krokusy wiosenne, krokusy jesienne, zimowity, cebulice oraz śnieżyczki. Dzięki nim trawnik będzie zachwycał na przedwiośniu, wiosną lub pod koniec lata. W takim wypadku w czasie kwitnienia i przez kilka tygodni po (do czasu aż roślinom zżółkną nadziemne części) zaleca się wstrzymać z koszeniem.

Źródło: https://www.bilscy.info/astry-krzaczaste-aster

Wzdłuż ścieżki – duże pole do popisu

Głównym elementem trwałym w frontowej części ogrodu jest chodnik prowadzący do domu, czasem podjazd do garażu. To daje pewne możliwości aranżacyjne. Wzdłuż nawierzchni warto posadzić wyrazistą zieleń, zwracającą na siebie uwagę. Mogą to być niskie krzewy lub karłowe drzewa. Zalecany jest wybór odmian o wąskim pokroju (które nie zasłonią bocznych „sektorów”). Na takie pojedyncze lub podwójne szpalery nadają się także wysokie byliny. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w ten sposób gatunków w ostatnich latach jest juka karolińska. Podobny efekt można uzyskać przez uprawę dużo mniej znanego mikołajka agawolistnego. Będzie oryginalniej. Ponadto ścieżki często obsadza się lawendą. Pewne znaczenie mają także trawy ozdobne (miskanty, trzcinnik ostrokwiatowy, proso rózgowate, trzęślica trzcinowata). Bezpośrednio przy obrzeżach można uprawiać niskie byliny takie jak irysy miniaturowe, szafirki, hiacynty, goździki i fiołki motylkowe. Atrakcyjnie prezentują się także rośliny uprawiane w pojemnikach. W ogrodach nowoczesnych donice służą czasem nawet za oświetlenie. Takie produkty nie są co prawda tanie, ale nadają ogrodowi niesamowitego charakteru w godzinach wieczornych i nocnych.

Źródło: https://www.bilscy.info/irysy-iris

Mini-ogródek przed drzwiami wejściowymi

Bezpośrednio przy drzewach wejściowych lub obok ganku warto uprawiać gatunki, które będą urzekały nas swoim zapachem. Mogą być sadzone w gruncie lub w pojemnikach. Z roślin jednorocznych największym uznaniem cieszy się maciejka oraz groszek pachnący. Z bylin zniewalającą woń wydzielają konwalie majowe, hiacynty, lawenda, niektóre odmiany piwonii, floksy, szałwie, nachyłki i kłosowce. Jeśli miejsce na to pozwala w niedalekiej odległości można także posadzić lilaka pospolitego, budleję Dawida lub jaśminowiec wonny. W podobny sposób zaleca się zagospodarowywać teren pod oknami a także otoczenie małej architektury (ławki, altany, pergole, patio). Przy domu z gankiem można rozważyć uprawę pnączy (milin, winorośl, winobluszcz, powojnik, wiciokrzew, itd.).

Źródło: https://www.bilscy.info/paeonia-piwonie

Większe możliwości z kwietnikami

Kwiaty są duszą ogrodu i powinny stanowić jedną z głównych dekoracji. Jeśli w ogrodzie przed domem brakuje na nie miejsca pewnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kwietników. Mogą mieć różnorodną formę – np.: w ogródkach wiejskich często korzysta się ze sprzętu gospodarstwa a nawet z rowerów. W sprzedaży dostępne są różnorodne konstrukcje, także piętrowe. Dzięki nim można stworzyć barwą kolorową ścianę. W tym wypadku najwygodniejsze jest uprawianie roślin jednorocznych, które po sezonie po prostu wyrzuci się. Alternatywą dla kwietników są ogrody wertykalne, które można zainstalować na ogrodzeniu lub ścianie budynku.

Źródło: https://www.bilscy.info/miskanty

„Obowiązkowy” żywopłot

Przed założeniem żywopłotu przy wejściu do ogrodu z ulicy zaleca się przemyśleć jaki faktyczny cel będzie pełnił. Gęsty żywopłot może całkowicie zasłaniać ogród przed przechodniami lub tworzyć tylko częściowo szczelne ściany. Ponadto w pewnym stopniu chroni przed kurzem i hałasem, stanowi cenny element aranżacyjny a nawet może stanowić schronienie i pokarm dla ptaków. Trzeba rozważyć wszystkie możliwości. Najpopularniejsze drzewa i krzewy na żywopłoty to m.in. żywotniki, bukszpany, ligustry, graby, buki, ogniki i cisy. Z traw ozdobnych na żywopłot można wykorzystać miskant chiński i miskant olbrzymi. Mają jednak pewną wadę – spełniają swoją „żywopłotową” rolę dopiero w drugiej części sezonu. Czasem lepszą alternatywą dla żywopłotu (który zacieni ten niewielki fragment ogrodu) będzie uprawa wysokich bylin. Można je sadzić kępkami. Szczególnie cenne są ostróżki, dziewanny, pluskwice groniaste oraz pustynniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *