Producent pelletu wysokiej jakości

Wraz z końcem lata i nadejściem chłodniejszych wieczorów wiele osób zaczyna myśleć o gromadzeniu opału na zimę. Jeżeli chodzi o pellet, z zakupem granulatu w ilości hurtowej nie należy się spieszyć. Zanim zdecydujemy się złożenie większego zamówienia, powinniśmy dokładnie sprawdzić informacje na temat producenta opału i oferowanych przez niego produktów. Dobrze też, jeśli producent pelletu dopuszcza możliwość sprzedaży pojedynczych worków paliwa do przetestowania.

Skąd pochodzi surowiec na pellet?

Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, a więc powstałe z odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz powiązanych gałęzi przemysłu. Najczęściej do produkcji pelletu wykorzystuje się odpady drzewne (wiórki, zręby, trociny), ale może to być także słoma lub trzcina.

Jeżeli chodzi o surowiec na pellet drzewny, zwykle pozyskuje się go z zakładów przetwórstwa drzewnego, tartaków, zakładów meblarskich itp. Najlepiej, jeśli producent pelletu (zobacz Tarskol) dysponuje własnym surowcem i sam odpowiada za wyselekcjonowanie odpowiednich odpadów drzewnych. Odpowiednich, czyli pochodzących ze zdrowego drewna i w żaden sposób niezanieczyszczonych. Pamiętajmy, że jakość pelletu zaczyna się od kłody drewna, która w dalszej kolejności podlega starannemu korowaniu. Pozbycie się kory jest konieczne, jeżeli chcemy wyprodukować pellet wysokiej jakości. Oczywiście na dalszych etapach produkcji również należy dbać o czystość surowca. Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów drzewnych z drewnopodobnymi, dodawanie lepiszczy i kleju. Taki pellet być może kusi wiele osób atrakcyjną ceną, ale z pewnością nie jest to paliwo imponującej jakości.

Jak producent pelletu dba o jakość paliwa?

Producent pelletu zobowiązany jest do ciągłego kontrolowania procesu produkcyjnego. Im więcej wnikliwych kontroli, tym większa pewność, że gotowy produkt spełni oczekiwania konsumentów. Jeżeli pozyskany granulat z pozytywnym wynikiem przeszedł wszystkie testy, może trafić do szczelnych worków. Na każdym worku powinna znaleźć się informacja na temat wilgotności i kaloryczności pelletu, a także zawartości popiołu. Producent pelletu powinien dbać o to, by wartości te były bliskie wartościom uznawanym za wzorcowe.

Jak sprawdzić jakość paliwa w warunkach domowych?

Jeżeli zamówienie na pellet u danego producenta planujemy złożyć po raz pierwszy, warto zacząć od niewielkiej ilości paliwa. Otwierając worek, sprawdzamy wygląd i zapach granulatu. Granulki powinny mieć jednakową wielkość, równą powierzchnię i jednolitą barwę. Jeżeli zauważymy drobiny w innym kolorze, z dużym prawdopodobieństwem odpady drzewne zostały wzbogacone o sztuczne dodatki. Granulki powinny mieć zwartą strukturę – jeżeli się kruszą, a w worku znajduje się dużo popiołu, ogrzewanie prawdopodobnie nie będzie tak efektywne, jak byśmy tego chcieli.

Wysokiej jakości pellet pali się równo i długo, a w procesie spalania wytwarza przyjemną woń palonego drewna. Opał nie spieka się i nie staje przyczyną zapychania podajnika. Dobry pellet nie wytwarza zbyt wiele popiołu, a ten, który nagromadzi się w ciągu tygodni użytkowania kotła na biomasę, może być wykorzystany jako nawóz.

Producent pelletu wysokiej jakości
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *