Producent pelletu wysokiej jakości

Wraz z końcem lata i nadejściem chłodniejszych wieczorów wiele osób zaczyna myśleć o gromadzeniu opału na zimę. Jeżeli chodzi o pellet, z zakupem granulatu w ilości hurtowej nie należy się spieszyć. Zanim zdecydujemy się złożenie większego zamówienia, powinniśmy dokładnie sprawdzić informacje na temat producenta opału i oferowanych przez niego produktów. Dobrze też, jeśli producent pelletu dopuszcza możliwość sprzedaży pojedynczych worków paliwa do przetestowania.

Skąd pochodzi surowiec na pellet?

Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, a więc powstałe z odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz powiązanych gałęzi przemysłu. Najczęściej do produkcji pelletu wykorzystuje się odpady drzewne (wiórki, zręby, trociny), ale może to być także słoma lub trzcina.

Jeżeli chodzi o surowiec na pellet drzewny, zwykle pozyskuje się go z zakładów przetwórstwa drzewnego, tartaków, zakładów meblarskich itp. Najlepiej, jeśli producent pelletu (zobacz Tarskol) dysponuje własnym surowcem i sam odpowiada za wyselekcjonowanie odpowiednich odpadów drzewnych. Odpowiednich, czyli pochodzących ze zdrowego drewna i w żaden sposób niezanieczyszczonych. Pamiętajmy, że jakość pelletu zaczyna się od kłody drewna, która w dalszej kolejności podlega starannemu korowaniu. Pozbycie się kory jest konieczne, jeżeli chcemy wyprodukować pellet wysokiej jakości. Oczywiście na dalszych etapach produkcji również należy dbać o czystość surowca. Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów drzewnych z drewnopodobnymi, dodawanie lepiszczy i kleju. Taki pellet być może kusi wiele osób atrakcyjną ceną, ale z pewnością nie jest to paliwo imponującej jakości.

Jak producent pelletu dba o jakość paliwa?

Producent pelletu zobowiązany jest do ciągłego kontrolowania procesu produkcyjnego. Im więcej wnikliwych kontroli, tym większa pewność, że gotowy produkt spełni oczekiwania konsumentów. Jeżeli pozyskany granulat z pozytywnym wynikiem przeszedł wszystkie testy, może trafić do szczelnych worków. Na każdym worku powinna znaleźć się informacja na temat wilgotności i kaloryczności pelletu, a także zawartości popiołu. Producent pelletu powinien dbać o to, by wartości te były bliskie wartościom uznawanym za wzorcowe.

Jak sprawdzić jakość paliwa w warunkach domowych?

Jeżeli zamówienie na pellet u danego producenta planujemy złożyć po raz pierwszy, warto zacząć od niewielkiej ilości paliwa. Otwierając worek, sprawdzamy wygląd i zapach granulatu. Granulki powinny mieć jednakową wielkość, równą powierzchnię i jednolitą barwę. Jeżeli zauważymy drobiny w innym kolorze, z dużym prawdopodobieństwem odpady drzewne zostały wzbogacone o sztuczne dodatki. Granulki powinny mieć zwartą strukturę – jeżeli się kruszą, a w worku znajduje się dużo popiołu, ogrzewanie prawdopodobnie nie będzie tak efektywne, jak byśmy tego chcieli.

Wysokiej jakości pellet pali się równo i długo, a w procesie spalania wytwarza przyjemną woń palonego drewna. Opał nie spieka się i nie staje przyczyną zapychania podajnika. Dobry pellet nie wytwarza zbyt wiele popiołu, a ten, który nagromadzi się w ciągu tygodni użytkowania kotła na biomasę, może być wykorzystany jako nawóz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *