Pompa ciepła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pompa ciepła powietrze-woda to nowoczesne urządzenie służące do ogrzewania domów. Co ciekawe, do tego celu w ponad 75 proc. wykorzystuje darmową energię z powietrza. Nic dziwnego, że jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym urządzeniem jakie możemy zainstalować w domu do tego celu!

Pompa ciepła jest urządzeniem nie tylko ekonomicznym i cichym. Zajmuje też niewiele miejsca, jest łatwa w montażu, a co więcej – można ją zamontować praktycznie w każdym budynku. Nie wymaga też dostępu do sieci gazowej, a przy jej instalacji nie musimy wydzielać specjalnej kotłowni. – Nie trzeba też zapewne dodawać, że nie wymaga… składowania paliwa! Urządzenie to jest praktycznie bezobsługowe. Po ustawieniu parametrów podczas jej uruchamiania pozostają tylko coroczne przeglądy serwisowe. Przy jej zakupie warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Jaką pompę ciepła kupić?

Osoby, które rozważają zakup pompy ciepła powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik COP. To skrót od “Coefficient of Performance” oznaczający współczynnik wydajności, a więc ilość dostarczonego ciepła w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła.

COP to więc nic innego jak ilość kW uzyskanych z 1 kWh energii zużytej do zasilenia urządzenia. W skrócie, im wyższe COP tym niższe koszty ogrzewania.

Na wysokość COP wpływa również zastosowany w pompie czynnik. Pompy ciepła wysokiej jakości mają ekologiczny czynnik r290 – propan. Ma on nie tylko dobre właściwości termodynamiczne (co przekłada się na COP), ale także jest neutralny dla warstwy ozonowej i ma minimalny potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

Istotna przy zakupie pompy, z punktu widzenia kosztów eksploatacji, jest także jej klasa energetyczna. Warto by miała klasę A++.

Korzyści płynące z montażu pompy ciepła

Pompa ciepła, choć nie każdy o tym wie, jest świetnym rozwiązaniem nie tylko do ogrzewania pomieszczeń zimą. Świetnie sprawdza się także latem – gdy chłodzi wnętrze domu!

Pompą ciepła można sterować zdalnie. Ogrzewa ona nie tylko dom, ale także ciepłą wodę użytkową. Może być połączona z systemem solarnym, działać z ogrzewaniem podłogowym, a także być przyłączona do istniejącej instalacji (jeśli jest sprawna). Niezawodne pompy ciepła dostępne są na https://www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.html .

Co więcej, przy jej zakupie można uzyskać dotację w programie Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termoizolacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *