Żarówki LED a tradycyjne żarówki – czym się różnią?

Klasyczne żarówki, choć ciągle w obiegu, stopniowo są wypierane przez coraz popularniejsze żarówki LED. Dla osoby przyzwyczajonej do korzystania z klasycznego oświetlenia sprawa ta może wyglądać nieco mgliście. Brak wiedzy o właściwościach żarówek LED może powodować sporo wątpliwości i zniechęcać do przestawienia się do tego typu oświetlenia. Warto się z nimi zapoznać, gdyż takie rozwiązanie może być bardzo korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.
Żarówka LED oraz tradycyjna – różnice.
Różnic między żarówkami LED oraz tradycyjnym jest sporo. Warto znać chociaż kilka z nich, by dostosować oświetlenie do własnych potrzeb.

Ekonomiczność. Żarówka LED posiada znacznie mniejszy pobór prądu oraz większą żywotność w porównaniu do tradycyjnej.
Barwa światła. Klasyczna żarówka świeci światłem ciepłym, natomiast barwa światła LED może mieć różną temperaturę.
Czas zapłonu. Żarówka LED osiąga pełną moc niemal od razu po włączeniu i równie szybko gaśnie, w przeciwieństwie do żarówki tradycyjnej, która potrzebuje kilka sekund do osiągnięcia maksymalnej mocy.
Temperatura pracy. Klasyczne żarówki znane są ze skłonności do nadmiernego nagrzewania się, co nie ma miejsca w przypadku żarówek LED, w których większość energii elektrycznej zamieniana jest w światło.

LED – czy warto?
Chociaż żarówki LED cenione są za cały szereg zalet, posiadają jedną wadę – koszt zakupu pojedynczej żarówki jest znacznie większy niż zakup klasycznych żarówek. Tradycyjną żarówkę można kupić już za kilka złotych, natomiast żarówka LED kosztuje najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jest to jednak inwestycja, która bardzo szybko się zwróci – różnica w poborze energii elektrycznej jest niezwykle duża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *