Ile razy hałas, dobiegający z zewnątrz budynku, był na tyle dokuczliwy, że nie słyszałeś własnych myśli? W budynku o odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej dźwięki, dochodzące z zewnątrz, nie są dokuczliwe, a często nie są wcale słyszalne. Izolacja akustyczna budynku to obok izolacji cieplnej podstawowy wymóg. Dobrej jakości materiały izolacyjne zapewniają dobrą barierę dźwiękową i blokują ucieczkę ciepła. To wszystko wpływa na wydajność budynku i pozwala na wykorzystanie jak najmniejszych nakładów energii grzewczej, dzięki czemu eksploatacja tego budynku staje się niedroga. Profesjonalna termomodernizacja daje realne oszczędności, a także zapewnia komfort przebywania w budynku.
Rola właściwej izolacji termicznej
Profesjonalne docieplenie budynku to jedno z ważniejszych zadań w czasie jego wznoszenia. Warto pomyśleć o tej inwestycji już na wczesnym etapie budowy, aby najlepiej dostosować rozwiązania konstrukcyjne do wybranej technologii termomodernizacji i materiałów izolacyjnych. Komfortowy klimat w pomieszczeniach oraz prawidłowa cyrkulacja powietrza i utrzymanie właściwej temperatury na stałym poziomie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, są gwarancją energooszczędnego budynku. Ważna jest tu kwestia przenikalności ciepła przez powierzchnię ścian, dach i fundamenty – im niższy jest jej wskaźnik, tym lepsze wyniki wydajności. Profesjonalne wykonanie, a także stosowanie jakościowych materiałów izolacyjnych o odpowiednim wskaźniku przenikalności ciepła gwarantują komfort termiczny w budynku oraz odpowiedni stopień wytłumienia ścian.
Izolacja akustyczna
Wytłumienie budynku gwarantuje jego mieszkańcom odpowiedni komfort życia i prywatność. Szczególnie budynki zlokalizowane przy hałaśliwej ulicy, na osiedlach z bogatą infrastrukturą, w pobliżu tras szybkiego ruchu i autostrad, narażone są na dokuczliwy hałas. Z tego względu, wymagają one właściwego wytłumienia ścian za pomocą warstwy izolacyjnej, która dodatkowo zatrzymuje ciepło w budynku, a jednocześnie pozwala ścianom swobodnie “oddychać”, a zatem gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza.
Dobra izolacja akustyczna budynku to nic innego, jak zdolność poszczególnych jego elementów do eliminowania, a przynajmniej zminimalizowania przenoszenia się dźwięków z spoza budynku. Hałasy z ulicy, krzyki i głośne rozmowy sąsiadów, odgłosy pojazdów to najbardziej typowe dźwięki, dobiegające z zewnątrz, które mogą stać się bardzo dokuczliwe, jeśli nie zadbamy o profesjonalną izolację. Dźwięki z zewnątrz dostają się do środka przeważnie przez drzwi wejściowe lub przegrody, dlatego należy zwrócić uwagę szczególnie na te obszary.
- Ściany zewnętrzne
W odniesieniu do izolacji akustycznej, konstrukcja i rodzaj ścian ma fundamentalne znaczenie. W tym celu, zawsze wybieraj materiały budowlane najwyższej jakości, o dużej gęstości i masie, zapewniające najlepsze wytłumienie hałasu. Dobrze sprawdzi się beton, silikaty oraz pełna cegła.
- Okna
Od dłuższego czasu na rynku dostępne są wysokiej jakości okna energooszczędne, które doskonale tłumią dźwięki i blokują ucieczkę ciepła. Za sukcesem tych okien stoi ich innowacyjna budowa, oparta na dodatkowym wzmocnieniu za pomocą kolejnych warstw szyb odpowiedniej grubości i bardzo dobrej szczelności.
- Rozkład pomieszczeń
Wbrew pozorom, rozkład pomieszczeń ma bardzo duże znaczenie dla dobrego wytłumienia ścian. Pomieszczenia, w których z zasady jest głośno (łazienka, ubikacja, pralnia), najlepiej lokować z dala od sypialni i pokoju gościnnego. Ściany zewnętrzne można dodatkowo zaizolować za pomocą jeszcze jednej warstwy izolacji.