Budowa domu wymaga zastosowywania różnego rodzaju materiałów, od konstrukcyjnych aż po wykończeniowe. W procesie tym nie należy zapomnieć o wykonaniu trwałej, skutecznej warstwy izolacyjnej — pomoże ona dbać o komfort termiczny mieszkańców, niezależnie od pory roku. W tym celu używa się różnych materiałów, a jednym z najpopularniejszych jest wełna szklana. Czym wyróżnia się ta odmiana wełny mineralnej i jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!
Czym jest wełna szklana?
Wełna szklana to obok wełny skalnej jeden z dwóch rodzajów wełny mineralnej. Swoją nazwę zawdzięcza ona materiałom używanym do produkcji. Wełna szklana wytwarzana jest ze stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego, a także dodatków takich jak dolomit czy wapień. Surowce te wytapiane są w temperaturze wynoszącej około 1 000°C, Charakterystyczna struktura wełny mineralnej powstaje na skutek rozwłókniania, będącego kolejnym etapem produkcji.
Czym charakteryzuje się wełna szklana?
Choć wełna szklana ceniona jest ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne, to jednak nie wszystko, co potrafi. Zapewnia ona także dobrą izolację akustyczną, wygłuszając ściany, podłogi oraz stropy. Ponadto cechuje się ona doskonałą odpornością ogniową, dzięki czemu opóźnia rozprzestrzenianie się ognia w przypadku pożaru. Wełna szklana jest lżejsza i nie pyli tak bardzo jak wełna skalna, dzięki czemu praca z nią jest znacznie bardziej komfortowa.
Poszukujesz trwałej i bezpiecznej wełny szklanej na poddasza od renomowanych producentów? Sprawdź ofertę sklepu Bricoman, dostępną na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/welna-mineralna-poddasza.
Wełna szklana — jakie parametry mają znaczenie?
Parametry wełny szklanej mogą nam wiele powiedzieć o jej przydatności dla danego typu zastosowań. Warto więc wiedzieć, na jakie kwestie w tym zakresie należy zwrócić szczególną uwagę.
Współczynnik przewodnictwa cieplnego
Współczynnik przewodzenia ciepła informuje o intensywności wymiany ciepła przez dany materiał. Oznaczany jest on symbolem λ (lambda) lub w układzie SI jako [W/mk]. Jakie znaczenie ma on dla wełny mineralnej? Mówiąc najprościej, im współczynnik przewodnictwa cieplnego jest niższy, tym lepsze właściwości izolacyjne danego materiału. Szczególnie dobrym wyborem będą wełny szklane ze współczynnikiem o wartości 0,033 W/(mk). Pojedynczej warstwy materiałów o wyższych współczynnikach nie zaleca się stosować w przypadku izolacji dachów czy ścian zewnętrznych.
Grubość
Grubość to kolejny istotny parametr, związany także ze współczynnikiem przewodnictwa cieplnego. Im grubsza jest wełna mineralna, tym lepsze jej właściwości termoizolacyjne. Na rynku znaleźć można produkty o grubościach od 5 do nawet 20 lub więcej centymetrów, a wybór należy podyktować docelowym zastosowaniem. Obkładając ściany zewnętrzne, dachy czy poddasza, warto zdecydować się na modele o wysokiej wartości tego parametru, np. 20 cm. Cieńsze szklane wełny mineralne to z kolei rozwiązanie dla ścian wewnętrznych, ale nie poddawanych zbyt silnemu naciskowi.