Taśmy LED jako alternatywa dla tradycyjnych lamp

Od jakiegoś czasu oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością. Popularność ta nie wynika jedynie z mody, ale przede wszystkim z funkcjonalności tego rodzaju oświetlenia. Ale co to w ogóle jest oświetlenie LED? Skrót „LED” pochodzi z języka angielskiego i oznacza Lighting Emitting Diode. Po przetłumaczeniu na język polski LED oznacza diodę elektroluminescencyjną emitującą światło, natomiast jej działanie związane jest ze zjawiskiem fizycznym zwanym elektroluminescencją. Warto podkreślić, że porównaniu z innymi świetlówkami, LED uzyskuje natychmiast największą jasność. Wśród zalet diod LED wymienia się również ich trwałość, małe rozmiary, niskie straty energii. Jednak największymi atutami wydają się: stosunkowo mały pobór energii (energooszczędność) oraz możliwość wszechstronnego ich wykorzystania. Diody LED świetnie sprawdzają się zarówno w oświetleniu wewnętrznym, jak i na zewnątrz.

Parametry diod LED

Przed zakupem diod LED warto poznać ich podstawowe parametry. Dzięki temu dopasujemy odpowiednie oświetlenie LED do konkretnych potrzeb.

Diody LED mogą mieć różną moc. O odróżnieniu od tradycyjnego oświetlenia mierzonego w watach, moc w diodach LED mierzona jest w lumenach. Należy zapamiętać, że im więcej lumenów, tym światło jest jaśniejsze.

Ważnym wskaźnikiem dla LED jest również ich trwałość. Chodzi o ilość czasu świecenie diody przewidywaną przez producenta. Najczęściej wyrażona jest w godzinach.

Ważnym aspektem dla użytkowników diod jest także ich temperatura barwowa, którą podaje się w kelwinach. Wyróżnia się barwę ciepłą (poniżej 3000 K), barwę neutralną (powyżej 3000 K a poniżej 4500 K) oraz barwę zimną (powyżej 4500 K).

Taśmy LED stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynku

Istotne miejsce w aranżacji wnętrz zajmuje oświetlenie. Aby ocieplić i rozjaśnić pomieszczenia, oprócz tradycyjnych lamp wiszących i plafonów, wykorzystuje się taśmy LED. Taśmy LED są to wąskie paski, w których z jednej strony zamontowane są diody LED, natomiast z drugiej strony jest taśma samoprzylepna, która służy do montażu taśmy. Prosta konstrukcja oraz łatwy montaż taśmy to jej istotne atuty. W sprzedaży są taśmy o różnej długości, a co za tym idzie, o różnej ilości diod, a także świecące w różnych kolorach. Taśmy LED mogą być wykorzystane w każdym pomieszczeniu. Można je zamontować w sypialni, salonie, łazience czy kuchni. Świetnie sprawdzają się jako oświetlenie szafy ubraniowej oraz szafek kuchennych. Niezależnie od miejsca montażu, każdorazowo dają poczucie ciepła oraz wprowadzają niezwykły klimat.

Zaletą taśm LED jest także możliwość zamontowania ich również na zewnątrz budynku. Po odpowiednim montażu są one zatem odporne na warunki atmosferyczne. Taśm LED używa się zarówno do stałego oświetlenia budynku, ale jak i na przykład podczas jego okazjonalnej dekoracji z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Aby taśmy LED posiadały wszystkie swoje właściwości i służyły przez długi czas, warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców, takich jak sklep.profiled.pl. Oferowane przez sklep produkty pochodzą od producentów dbających o szerokość asortymentu oraz jakość wyrobów.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *