Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Już na etapie planowania budowy musimy przemyśleć metody ogrzewania domu. Istnieje wiele różnych sposobów ogrzewania domu, które różnią się od siebie ceną i właściwościami. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego należą ogrzewanie paliwem stałym (drewno, węgiel), gazowe, kominkowe, elektryczne a także ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych.

Ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym

Ogrzewanie gazowe to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu. Najważniejsza zaleta: nie generuje w zasadzie żadnych zabrudzeń. Piecyki gazowe są niewielkie i w 100% samodzielne, a jedynym warunkiem poprawnego działania są cykliczne kontrole instalacji, przykładowo raz do roku.

Ogrzewanie elektryczne – najdroższa metoda ogrzewania

Ogrzewanie elektryczne działa w podobny sposób co ogrzewanie gazowe. Jedyną różnicą jest wykorzystywane paliwo grzewcze. Tym razem jest to prąd elektryczny. Ceny założenia takiej instalacji grzewczej oraz późniejszej eksploatacji są bardzo wysokie.

Ogrzewanie paliwem stałym

Przykładami paliw stałych są drewno, węgiel lub eko-groszek. Obecnie jest to najtańszy sposób na ogrzanie domu. Niestety metoda ta generuje wiele zabrudzeń, a dodatkowo proces spalania paliwa emituje do atmosfery szkodliwe związki chemiczne. Stosując tą metodę należy posiadać miejsce na składowany opał, a także na bieżąco monitorować jego ilość.

Zrębka drzewna

Jest to biomasa, tanie paliwo, które można dostać praktycznie w każdym tartaku (jako odpad z produkcji) lub wyprodukować samemu. Uzyskiwanie energii w procesie spalania zrębki drzewnej jest możliwe dzięki zastosowaniu kotłów przystosowanych do takiego paliwa. Przykładem mogą być kotły marki ALTERECO. To kompletne systemy grzewcze z pełną automatyką posiadające certyfikaty 5 klasy czystości spalin oraz certyfikat eco-design. Ogrzewanie zrębką drzewną to obecnie jedna z najtańszych form ogrzewania domów jednorodzinnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://altereco.pl.

Ogrzewanie kominkowe – dla małych budynków

Ogrzewanie kominkowe jest często stosowane jako ogrzewanie pomocnicze w dużych domach lub samodzielne w przypadku małych budynków. Sam kominek jest niewątpliwe znakomitą ozdobą salonu, a koszty eksploatacji są zbliżone do tych w przypadku użytkowania pieców na drewno.

Ogrzewanie solarne – dobre latem

Posiadanie kolektorów słonecznych sprawia, że podgrzewanie wody jest zupełnie darmowe. Jednak niestety nasz klimat pozwala na to jedynie latem. Ogrzewanie solarne to najtańsza metoda pod względem eksploatacji, natomiast koszt samej instalacji jest bardzo wysoki..

Jeśli zastanawiasz się nad metodą ogrzewania domu jednorodzinnego – koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *