Sztukateria znowu w modzie

Pracując nad wystrojem wnętrz często skupiamy się na przedmiotach i tematach bardziej pierwszoplanowych, takich jak np. kolor ścian i sufitów, styl i wykonanie mebli czy dobór odpowiednich wykładzin i zasłon. To oczywiście istotne rzeczy, mające niebagatelny wpływ na charakter pomieszczeń. Nie ulega jednak wątpliwości, że siła tkwi w detalach. Od kilku lat można obserwować narastający trend, który zdaje się zwracać nasz wzrok w kierunku zapomnianej nieco sztukaterii, która jednak w żadnym wypadku nie odeszła do lamusa. Wręcz przeciwnie! Dobrze dobrana sztukateria znowu jest w modzie.

Sztukateria – co to takiego?

Wszystkie detale, które niekoniecznie reprezentują wartość użytkową – choć mogą – wypełniające nasze mieszkanie. Są to m.in. panele ścienne i sufitowe, listwy przysufitowe oraz listwy przypodłogowe. Z łatwością można dzięki nim uzyskać niepowtarzalny charakter wnętrz. Łatwe w montażu i wymianie. Pozwalają na zaskakująco prostą, szybką i – co najważniejsze – bardzo tanią metamorfozę przestrzeni. Personalizują ją, a także ubogacają jej funkcjonalność. Wszystko dzięki sztukaterii wykorzystującej oświetlenie LED. Tego typu rozwiązania nie tylko dają więcej światła naszemu mieszkaniu, ale przede wszystkim robią piorunująco dobre wrażenie na gościach, szczególnie gdy przyciemnimy główne źródła światła.

Siła tkwi w szczegółach

Walory użytkowe sztukaterii to także ważny aspekt jej zastosowań. Na szczególną uwagę zasługują tutaj listwy przypodłogowe. Wykonane z jakościowego drewna czy stylowo wykończonych płyt MDF, nie tylko pozwalają odświeżyć wnętrza. Stanowią również ważny element funkcjonalny. Mianowicie kryją dylatacje, czyli puste przestrzenie pomiędzy ścianami a podłogami. Te puste miejsce wynika z faktu niewielkich zmian strukturalnych podłóg zachodzących praktycznie cały czas, powodowanych przez zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności otoczenia. Brak dylatacji mógłby skutkować szybkim wypaczeniem i w konsekwencji nieodwracalnym zniszczeniem podłóg. Oczywiście cokoły przypodłogowe to nie tylko świetne walory użytkowe i funkcjonalne, ale też idealny sposób na dopełnienie pięknych, stylowych podłóg w naszym mieszkaniu czy biurze.

Jakość czyni cuda

Faktem jest, że sztukateria wraca do łask. Nie ma się czemu dziwić. Nie tylko pozwala na świetne dopełnienie wnętrz, ale również na ich prostą i tanią metamorfozę, np. poprzez wymianę listew przypodłogowych. Należy jednak pamiętać, by szukać elementów trwałych i solidnych, które nie będą tylko świetnie wyglądać, lecz posłużą nam przez długi czas. Takie produkty znajdziemy m.in. w sklepie Parkiet.pl i podobnych internetowych serwisach oferujących kompleksowe wyposażenia wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *