Styl eklektyczny, czyli jaki?

Wiele osób marzy o tym, aby mieszkanie było niepowtarzalne i klimatyczne. Ciekawą propozycją wydaje się być aranżacja eklektyczna. Wbrew pozorom nie jest ona trudna w zaprojektowaniu. Musimy jednak rozważnie łączyć meble pokojowe, tak aby w pomieszczeniu nie zapanował chaos. Jest to złoty środek, jeśli cenimy sobie zarówno wzornictwo nowoczesne, jak i „z dawnych lat”. Każdy wystrój jest unikatowy. Nie musimy obawiać się kopiowania mieszkań z katalogu. W przypadku opisywanej stylistyki nam to nie grozi.

Antyczne dodatki

Styl eklektyczny pozwala nam swobodnie łączyć meble nowoczesne oraz antyczne. Nie będzie to wyglądać źle, jeśli tylko będą one stylistyką nawiązywać do siebie. Dla przykładu – białe krzesła do jadalni możemy połączyć z niesztampowo uformowaną komodą w tym samym kolorze. To właśnie biel będzie tutaj elementem wspólnym. Nie ma tutaj znaczenia to, że meble sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z innych epok. To właśnie o to tutaj chodzi!

Internetowy sklep meblowy to najlepsza opcja, jeśli chcemy zakupić meble niedrogie, a zarazem efektowne. Asortyment jest zróżnicowany, dzięki czemu nie będziemy mieć większych trudności ze znalezieniem antycznych „perełek”. Wiele osób uważa, że to meble współczesne powinny dominować w mieszkaniu. Pozostałe elementy powinny stanowić jedynie wisienkę na torcie. Nie powinny one przeważać, ponieważ efekt końcowy będzie przypominać wystrój vintage, a nie eklektyczny.

Funkcjonalność jest ważna

Wnętrza w dawnym stylu często kojarzą się nam z drogocennymi eksponatami oraz dekoracjami, których nie można dotykać. Wiadomym jest, że użytkowanie takiego pomieszczenia nie jest wygodne. Pamiętajmy, aby na pierwszym miejscu postawić funkcjonalność. Jest to szczególnie ważne, jeśli posiadamy dzieci, czy też zwierzęta. Mieszkanie powinno być stylowe, ale nie może nas ograniczać. Nie powinniśmy mieć problemów z swobodnym poruszaniem się. Pamiętajmy, że ciągłe przestawianie rozmaitych dekoracji i bibelotów jest uciążliwe. W tym przypadku „mniej znaczy więcej”.

Zbyt duża ilość dekoracji utrudnia również sprzątanie. Ciężko wyobrazić sobie ścieranie kurzu z półek, kiedy znajduje się na niej ogromna liczba porcelanowych figurek, czy też wazonów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że przyciągają one nawet najmniejsze zabrudzenia. Postawmy więc na minimalizm, jeśli narzekamy na brak czasu. Mile widziane są również rośliny. Kwiaty przepięknie prezentują się w aranżacjach eklektycznych. Niestety wymagają one pielęgnacji. Alternatywą są sztuczne rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *