Rzut oka na ekologiczne oleje do pilarek. Dlaczego warto je stosować?

Wycinka drzew sama w sobie rodzi w nas sporo nieprzyjemnych skojarzeń. W dobie tak drastycznego wylesiania świata, ekolodzy zwracają czasem uwagę na problemy, które w praktyce nie istnieją, jednocześnie będąc zupełnie ślepymi na faktycznie zagrożenia dla ekosystemu. Oleje do pilarek to największy, „cichy” problem polskich lasów. Oleje biodegradowalne, wybierane kosztem olejów mineralnych, to istotny krok w kierunku ochrony środowisk leśnych.

Oleje biodegradowalne do pilarek – dlaczego warto?

Istnieje powiedzenie, że to kropla drąży skałę. Wydaje się, że omawiając problem zanieczyszczenia polskich lasów olejami do maszyn leśnych, nie da się znaleźć lepszego porównania. Powolna migracja zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich oraz związków ropopochodnych zaczyna się właśnie od kropli. To ona zostaje wyrzucona na ściółkę leśną przez łańcuch pilarki. Olej mineralny zatrzymuje się tam, a następnie powoli migruje w środowisku. Pojedyncza kropla olejów do pilarek to nie problem. Jednak w skali makro mowa o nawet kilku milionach litrów wycieku rocznie. Setki cystern wylewających oleje do pilarek – jeśli lepiej wyobrazić sobie skalę zagrożenia w ten sposób.

Oleje biodegradowalne to odpowiedź, jaką producent olejów do pilarek, firma VEGATOL, przygotowała na ten poważny problem środowiskowy. Formuła olejów do pilarek V-Green została opracowana w oparciu o oleje roślinne, które są rozkładalne przez ekosystem leśny. W około miesiąc znika prawie całkowicie (80-90% objętości) ślad po wycieku oleju do piły łańcuchowej.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że ekologiczne oleje do pilarek firmy Vegatol to jeden ze sposobów, aby zahamować część migracji zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych do gruntu i wód, skąd trafiają do tkanek miękkich wielu organizmów żywych, a w następstwie także do ryb i ludzi.

Foto: Biodegradowalny olej do pilarki Vegatol

Oleje biodegradowalne do pilarek V-Green – właściwości

Eko nie znaczy w tym przypadku, że rezygnujemy z jakości. Eko-sceptycy mogą więc spać spokojnie, bowiem ekologiczne oleje do pilarek firmy Vegatol mają porównywalne właściwości do olejów mineralnych wiodących producentów na rynku. Wysoki wskaźnik lepkości olejów do maszyn leśnych zapewnia wysoką ochronę łańcucha oraz zmniejsza tarcie, a co za tym idzie, emisję ciepła. Warstwa oleju do pilarek ma za zadania także chronić przed korozją i zerwaniem się łańcucha.

Oleje biodegradowalne do pilarek V-Green wyróżniają się także wysokim spektrum temperatur pracy, są użyteczne nawet w skrajnym zimnie (temp. -23 st. C). Co ważne, wszystkie produkty VEGATOL z serii V-Green posiadają zgodność z normą OECD 301, która potwierdza ich nietoksyczność dla środowiska. Zgodnie z aktualnymi przepisami, dotyczącymi zamówień publicznych, przy wycince lasów mogą brać udział wyłącznie firmy, które korzystają z olejów ekologicznych do pilarek oraz z biodegradowalnych olejów hydraulicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *