Rower górski – jaki wybrać?

Sport rowerowy jest dziś jednym z najpopularniejszych, ponieważ uprawiany może być zarówno w mieście, jak i w terenach przeznaczonych na tego rodzaju aktywności. Wystarczy kupić odpowiedni rower, który umożliwia bezpieczne poruszanie się po każdej nawierzchni, aby już w kilka chwil zacząć przygodę z rowerową aktywnością.

Przeznaczenie

Pierwsze, nad czym powinniście się zastanowić, to przeznaczenie roweru. Jeśli ma on być wykorzystywany jedynie do amatorskiej jazdy, wówczas wybierzcie modele ze średniej półki, które nie muszą charakteryzować się zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Jeśli natomiast planujecie poświęcić nieco więcej uwagi treningom, zdecydujcie się na rower bardziej profesjonalny.

W dopasowaniu roweru do sposobu jego eksploatacji warto skorzystać z pomocy specjalistów lub przejrzeć zasoby stron internetowych, na których znajdziecie dokładny poradnik, jak wybrać rower do zastosowania amatorskiego i profesjonalnego. Przygotowując się do podjęcia decyzji o zakupie roweru, pamiętajcie o ustaleniu budżetu, jaki przeznaczacie na tę inwestycję. Korzystając z możliwości, jakie dają pożyczki pozabankowe, łatwo zwiększycie wstępnie założony kosztorys, dzięki czemu kupicie rower idealnie dopasowany do waszych oczekiwań.

Aluminium czy karbon?

Aby wygodnie podróżować rowerem górskim, warto poświęcić nieco więcej uwagi ramie. To najważniejszy element konstrukcyjny. Musi być trwały, a jednocześnie lekki, aby zapewnić łatwe przenoszenie roweru. W tym zakresie idealnie sprawdza się aluminium. To w miarę lekki i wytrzymały stop metalu. Większość rowerów ze średniej półki cenowej będzie oparte na konstrukcji aluminiowej.

Jeśli jednak chcecie profesjonalnie zająć się uprawianiem kolarstwa górskiego, wybierzcie rowery z ramą z karbonu. To wyjątkowy materiał, lekki, przeznaczony do zadań specjalnych. Dzięki niemu rower ma niewielką wagę i ogromną odporność. Pożyczki pozabankowe będą pomocne w sfinansowaniu kosztów zakupu roweru z profesjonalną, zapewniającą bezpieczne i komfortowe uprawianie sportu.

Rozmiar kół

Jak podkreślają specjaliści, jednym z ważniejszych elementów, jaki powinien decydować o wyborze konkretnego roweru, jest rozmiar kół. Nie chodzi o dostosowanie wielkości roweru do waszego wzrostu, ale zapewnienie bezpiecznej i dynamicznej jazdy. Wskazuje się, iż najlepszym rozwiązaniem do rowerów górskich są koła 29 i 27,5”. Im większe koło, tym większa powierzchnia stykająca się z podłożem, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.

Pamiętajcie także, iż większe koła przydają się szczególnie przy wyczynowym uprawianiu sportu, ponieważ charakteryzują się mniejszym kątem natarcia. W praktyce oznacza to łatwiejsze pokonywanie przeszkód. Duże koła to również większa prędkość jazdy. W zakresie wielkości kół zdajcie się na opinię specjalistów, którzy pomogą wam wybrać rozwiązanie, dopasowane do waszych potrzeb.

Wybór konkretnego MTB musi determinować przede wszystkim jego planowane przeznaczenie. Jeśli zamierzacie jedynie amatorsko podróżować na dwóch kółkach, wówczas zadanie jest nieco ułatwione, a w kieszeni pozostanie minimum kilkaset złotych oszczędności. Natomiast jeśli zamierzacie zająć się kolarstwem wyczynowo, wówczas uwzględnijcie kilka istotnych parametrów, jakie powinien posiadać profesjonalny rower. W sfinansowaniu zakupu pomocne będą pożyczki pozabankowe, dzięki którym wybierzecie model idealnie dopasowany do planowanego wykorzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *