Remont mieszkania, o czym warto pamiętać

Mieszkanie czyli najważniejsze miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny, z tego powodu tak ważne żeby remont był wykonany profesjonalnie i jak najsprawniej.

Czy planujesz remont własnego mieszkania? Pomalowane ściany to jedna z podstawowych prac. Dostępność malarskich produktów na rynku pozwala nadać każdemu pomieszczeniu odrębny charakter. Na co się zdecydować, którą wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru farby, cenę, jakość? Hurtownia budowlana, sklep, czy też sklep internetowy oferuje wiele artykułów, które ułatwią pracę.

Do malowania pomieszczeń stosowane są farby wodorozcieńczalne, podzielić je można na produkty ze spoiwem organicznym lub ze spoiwem mineralnym. Spoiwo wiąże wszystkie cząsteczki składników jak wypełniacz, pigment, rozpuszczalnik, rozcieńczalnik czy tez środki pomocnicze.

Farby organiczne

1. Farby klejowe, praca z nimi jest bardzo utrudniona, obecnie jest to produkt mało popularny na rynku. Głównym ich minusem jest konieczność rozrobienia proszku z wodą, co zabiera dodatkowy czas na wykonanie pracy. Kilkanaście lat temu środkiem wiążącym był klej z kości i skór zwierząt, a obecnie polimer. Dobrze kryje, jest odporna na wycieranie, jest ona ekologiczną alternatywą dla popularnych farb emulsyjnych, w swoim składzie nie zawiera środków konserwujących.

2. Farby emulsyjne (dyspersyjne), bardzo popularny rodzaj, powszechny na rynku, spoiwem wiążącym są żywice. Wyróżnia się:
– farby polioctanowe – mało popularne
– farby akrylowe – spoiwem, jest żywica akrylowa, są bardzo elastyczne i doskonale przylegają do podłoża. Produkty tego typu są uniwersalne, odporne na ścieranie oraz doskonale przepuszczają parę wodną. Należy zastosowania jej unikać w kuchni i łazience, gdzie panuje podwyższona wilgotność.
– farby lateksowe – w swoim składzie zawierają dużo większą ilość żywicy niż w poprzednim rodzaju, farbie akrylowej. Jest ona elastyczna oraz doskonale kryjąca, są bardzo odporne na wilgoć i czyszczenie, co pozwala na zastosowanie w kuchni i łazience. Po długim czasie nie ulegają odbarwieniom. Jedyna wadą jest wyższa cena.
– farby akrylowo-lateksowe – są połączeniem obu typów, dobrze przepuszczają powietrze, elastyczne i odporne na szorowanie.
– farby winylowe – spoiwem jest polichlorek albo polioctan winylu – stosowane są głównie w pomieszczeniach gospodarczych, zmywalne, jednak posiadają bardzo słabą przepuszczalność pary wodnej.
– farby ceramiczne – jest to nowoczesny typ farby lateksowej z cząsteczkami ceramicznymi, które tworzą powłokę plamoodporną. Można je wykorzystać zarówno w kuchni, łazience jak i w pokoju, w pomieszczeniach tych, w których z reguły ciągle jest brudno. Dużą ich wadą jest wysoka cena.

2. Farby mineralne, wapienne lub cementowe, rzadko stosowane.

3. Farby strukturalne, są to produkty z pogranicza farb i tynków.
Wybrany rodzaj zależy do jakiego pomieszczenia chcemy zastosować. Możliwości jest wiele, jedna tańsze, drugie droższe o zróżnicowanej jakości. Warto zwrócić uwagę na pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, gdzie należy w nich zastosować produkty, które bezpośrednio można zmywać wodą, jak farba lateksowa. Sypialnię czy salon najczęściej maluje się farbą emaliową. Malując pomieszczenia dla dziecka lub dla alergików należy zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty, które zapewniają o swojej hipoalergiczności. Posiadają one doskonałe właściwości przepuszczalne parę wodną, pozwala to uniknąć zagrzybienia ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *