Prawidłowa odległość telewizora od kanapy

W zależności od wielkości oraz rozkładu domu telewizor zazwyczaj montuje się albo w salonie, albo po prostu w sypialni, która za dnia pełni funkcję salonu. Jest to element wyposażenia, który standardowo występuje w towarzystwie większego, wygodnego siedzenia, jak na przykład narożnik Barcelona bądź popularny narożnik Amber, które są do odszukania w znacznej części polskich domów. Nie wystarczy jednak dokonać zakupu telewizora oraz kanapy i uznać, że wszystko jest gotowe – w grę wchodzi tu odpowiednia aranżacja przestrzeni, która dla wielu ludzi stanowi ogromne wyzwanie, z powodów dość zrozumiałych, Nie ma jednak co się poddawać – jest to kwestia, do której naprawdę powinno się przyłożyć, gdyż w bezpośredni sposób ma ona wpływ na szeroko rozumiany komfort, jaki taki pokój oferuje. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest kwestia – jaka odległość telewizora od kanapy jest najkorzystniejsza? W gruncie rzeczy jest to pytanie dość trudne, ponieważ odpowiedź na nie jest oczywista i w dużej mierze zależy od czynników indywidualnych.

Aby powiedzieć sobie jaka odległość telewizora od kanapy jest prawidłowa, najłatwiej byłoby po prostu podać tę wartość w konkretnej jednostce i zastosować tak wprowadzony standard do praktycznie każdego przypadku. Jest to jednak podejście absolutnie błędne. Chcąc skutecznie dowiedzieć się, jaka odległość telewizora od kanapy sprosta naszym oczekiwaniom, należy wziąć pod uwagę zestaw indywidualnych parametrów, jakie znacznie różnią się z salonu na salon.

Pierwszą kwestią jest tu sam rozmiar telewizora. Dziś mało kto wybiera klasyczne „pudełka”, które znane były z małych rozmiarów i niewielkich wyświetlaczy. Większość osób stawia na telewizory montowane bezpośrednio na ścianie, gdyż pozwalają one na zaoszczędzenie maksymalnej ilości miejsca, przyczyniając się do sztucznego poszerzenia salonu. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, lecz aby uzyskany w ten sposób efekt utrzymywał się przez dłuższy czas, pozostałe elementy wyposażenia muszą zostać dobrane także z myślą o jego zachowaniu. W każdym razie przyjmuje się, że większe telewizory powinny znajdować się dalej od siedzenia. W standardowym salonie powinno być dostatecznie dużo miejsca, aby odsunąć narożnik Barcelona albo narożnik Amber pod jedną ze ścian, uzyskując efekt, który można przyrównać do wysokiej jakości kina domowego. Większość osób, które zdecydowało się na taki układ, jest z niego bardzo zadowolona.

Powodów dopasowania rozmiaru do odległości jest wiele. Przede wszystkim to, jaka odległość telewizora od kanapy panuje w naszym salonie, bezpośrednio przekłada się na komfort oglądania. To bardzo proste – patrząc się na ekran, nie chcemy przecież musieć się rozglądać, aby objąć go wzrokiem. Z drugiej strony, mrużenie oczu w celu odczytania napisów bądź wychwycenia poszczególnych detali w telewizorze także nie wydaje się optymalne. Chodzi przede wszystkim o to, aby znaleźć tu złoty środek i ustawić swój narożnik Amber bądź narożnik Barcelona w taki sposób, aby odpoczynek przed ekranem był wygodny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *