Pomiary wilgotności – kiedy je wykonać?

Wiele mówi się o wilgotności powietrza, ale nie każdy wie, czego ona tak naprawdę dotyczy. Chodzi tutaj o zawartość pary wodnej w powietrzu. Zarówno zbyt mała, jak i za duża wilgotność powietrza ma negatywny wpływ na organizmy żywe i przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Szacuje się, że w pomieszczeniach zamkniętych poziom wilgotności nie powinien być mniejszy niż 30% i większy niż 65%. Za optymalne warunki uznaje się poziom wilgotności od 40 do 60%. Duże znaczenie podczas robienia pomiarów ma pora dnia. Kiedy w takim razie powinno się ich dokonać, aby uzyskać prawidłowe wartości?

Co z tą wilgotnością powietrza?

W zależności od pory roku wilgotność powietrza jest inna. Największy poziom wilgotności na zewnątrz ma miejsce podczas opadów atmosferycznych. Przy obfitych opadach poziom wilgotności może dojść do nawet 90%, co manifestuje się uczuciem chłodu i bólem głowy. Zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. Problemem jest również zawilgocenie ścian i pocenie się szyb. Nie ma też mowy o wysychaniu ubrań i powierzchni w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności. Z kolei w okresie grzewczym wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest bardzo niska. Jak powszechnie wiadomo, zbyt suche powietrze, czyli przy wilgotności na poziomie poniżej 20%, jest niekorzystne dla układu oddechowego – sprzyja wysuszaniu się śluzówek w nosie i ustach. Charakterystyczne są: uczucie drapania w gardle i trudności z oddychaniem. Co więcej, na drewnianych meblach i podłodze wykonanej z tego surowca zaczyna pojawiać się coraz więcej szczelin.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza i kiedy dokonać pomiarów?

Do sprawdzenia wilgotności powietrza w domu można posłużyć się termometrem z higrometrem. Takie urządzenie nie jest drogie, ale nie ma też co liczyć na precyzyjne pomiary. Bardzo często elektroniczne stacje pogodowe wyposażone są w miernik wilgotności. Trzeba mieć też na uwadze to, że wilgotność powietrza ulega ciągłym zmianom. Inna będzie w łazience, kuchni, pralni czy w sypialni. Wpływ na wilgotność powietrza ma również wiele innych czynników takich jak pora dnia, liczba domowników w pomieszczeniu. Ważne jest wobec tego to, aby dokonywać pomiaru wilgotności o różnych porach, w różnych pomieszczeniach. Trzeba też pamiętać o uśrednieniu uzyskanych wartości. Najlepiej jest wyposażyć się w przenośny miernik wilgotności powietrza, co ułatwi zadanie. Do wyboru jest sporo przydatnych akcesoriów. Popularne jest urządzenie włosowe, które dokonuje pomiaru, mierząc zmianę długości włosia syntetycznego/naturalnego pod wpływem wilgoci. Inną opcją jest urządzenie kondensacyjne, które wykorzystuje do zmierzenia wilgotności powietrza parę wodną. Wilgotność powietrza może zostać zmierzona także przy pomocy urządzenia elektrolitycznego, które mierzy zmiany napięcia między czujnikami. Zawsze należy wykonywać kilkukrotnych pomiarów o różnych porach dnia.

Pomiary wilgotności

Jeśli podejrzewamy u siebie w domu zawilgocenie, można skorzystać z usługi profesjonalnego pomiaru wilgotności powietrza. Firmy dysponują szeregiem narzędzi, za pomocą których można uzyskać precyzyjne pomiary. Jest to konieczne przed zabraniem się za osuszanie – służy do znalezienia źródła problemu i określenia poziomu zawilgocenia oraz do dobrania właściwej metody osuszania. Co jakiś czas warto również sprawdzić wilgotność elementów budynku, czyli ścian, posadzek, podsufitki. Jest wiele metod pomiaru wilgotności i wykorzystywanych mierników wilgotności – higrometry włosowe i bimetaliczne, wilgotnościomierze z termometrem suchym i mokrym, psychrometr Assmanna, wilgotnościomierz rezystancyjny i pojemnościowy, mierniki optyczne i z promieniowaniem , czujnik z warstwą Al2O3, absorpcja promieniowania elektromagnetycznego, neutronowa metoda pomiaru.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą m&m-BUD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *