Palisada drewniana – jak zrobić mini płotek w swoim ogrodzie?

Drewniane produkty ogrodowe znacznie ułatwiają zaplanowanie przestrzeni wokół domu. Niepozorne, lecz szalenie funkcjonalne palisady ogrodowe to doskonały przykład. Nie tylko zabezpieczą one rabaty i młode drzewka, ale także stanowią wartościowy element architektoniczny. Palisady drewniane sprawdzają się jako naturalne krawężniki, wytyczające ścieżki, biegnące po całym ogrodzie. Jak zrobić palisadę ogrodową, wykorzystując do tego kilka podstawowych narzędzi? Sprawdźmy!

Krok pierwszy – kup palisadę ogrodową!

Od strony konstrukcyjnej wyrób ten nie jest specjalnie złożony. Palisada ogrodowa to rząd półbelek o różnych typach górnej krawędzi (zaostrzone, półokrągłe), połączonych ze sobą elastyczną, wytrzymałą żyłką. W sprzedaży są palisady ogrodowe o długości: 30, 40, 60, 75, 120, 150 i 200 cm. Dłuższe paliki należy proporcjonalnie głębiej posadawiać. Palisady ogrodowe, które tworzą zamkniętą strefę w formie okręgu to tzw. rollboardery. Są bardzo popularnym elementem małej architektury w przestrzeni publicznej – natkniemy się na nie np. w parkach, skwerach, ogrodach zoologicznych itp.

Za pojedynczy element palisady ogrodowej w sklepie zapłacimy około 1,50 zł. Oczywiście produkty te dystrybuowane są w formie rolek. To ułatwia transport oraz montaż palisady ogrodowej na miejscu. Dobrze, by kupowana przez nas palisada drewniana była fabrycznie impregnowana – daje nam to gwarancję wytrzymałości na czynniki atmosferyczne oraz szkodniki na okres do pięciu lat. Zawsze warto kupić nieco dłuższą rolkę lub większy rollboarder – pomiary w terenie nie należą do najbardziej precyzyjnych więc lekki zapas na realizację swojego pomysłu nie zaszkodzi!

Zobacz również: Wyprzedaż na ogrodowe rollbordery z ProduktyOgrodowe.pl

Krok drugi – ułóż palisadę ogrodową!

W pierwszej kolejności należy oczyścić teren z trawy i/lub chwastów. Wystarczą do tego proste, ogrodowe grabki (chodzi o usunięcie roślin wraz z korzeniami, więc nie ograniczajmy się do koszenia). W zależności od tego jaki kształt ścieżki lub strefy sobie wymarzyliśmy, warto wykorzystać starą metodę wytyczania obrysu za pomocą palików lub desek oraz sznurka. W ten sposób „naszkicujemy” drogę, po której wbijemy palisadę ogrodową drewnianą. Choć metoda wydaje się zabawna i małostkowa, wierzcie nam – będzie szalenie pomocna!

Palisada ogrodowa drewniana powinna być ułożona w rowkach, wykopanych uprzednio w gruncie. Głębokość posadowienia palisady do ogrodu zależy od jej całkowitej długości (zbyt płytkie zakopanie w palisady w gruncie sprawi, że nie będzie stateczna i powali ją byle wiatr lub uderzenie, zostawiając brzydką dziurę w ziemi). Solidny producent powinien oznaczyć głębokość posadowienia palisady ogrodowej np. wyraźną linią po płaskiej stronie półbelki.

Jeśli wymyślony przez nas bieg ścieżki lub strefy, którą wytyczać będzie palisada ogrodowa, jest nieregularny, warto najpierw wykopać całość, a następnie starannie rozwijać rolkę, pilnując przy ty, by wszystkie paliki były zagłębione na tę samą wysokość. Zbyt szerokie otwory sprawią, że palisada drewniana będzie mocno się chybotać w trakcie zasypywania.

Pamiętajmy, by dobrze ubić zasypaną ziemię. Po kilku dniach, gdy ziemia nieco się uleży, możemy ponowić tę czynność (grunt ma zwyczaj osadzać się z czasem, więc jeśli zajdzie taka potrzeba, należy dosypać ziemi i wyrównać poziom w terenie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *