Zaawansowane technologie umożliwiają produkcję przedmiotów, które do niedawna wydawały się niepotrzebne. Do tego typu elementów należą m.in. odboje gumowe. Wyjaśniamy, czym one są i jakie jest ich zastosowanie.
Co to są odboje gumowe?
Określenie „odboje gumowe” niewiele Wam mówi? To gotowe formatki twardej gumy z miejscem na śruby mocujące. Dla wielu nazwa ta brzmi tajemniczo, mimo że w rzeczywistości spotykamy je niemal na co dzień. Odboje czy też większe od nich odbojnice mają za zadanie przejąć siłę uderzenia. Absorbując ją, sprawiają, że rozkłada się ona na odboju, nie zaś na ścianie czy innym elemencie konstrukcyjnym, pojeździe, maszynie itp. Są często stosowane także na drogach.
Gdzie stosuje się odboje i odbojnice?
Odboje gumowe są stosowane m.in. na stanowiskach przeładunkowych, aby skutecznie zabezpieczały m.in. ściany, rampy, narożniki itd. Dostępnych jest wiele rozmiarów odbojnic, a zatem wybór odpowiedniego elementu nie stanowi problemu. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – można je zamontować m.in. w domu, sklepie, na drogach, przy bramie wjazdowej itd. Dobrym wyborem będą też odbojnice poliuretanowe, odporne na wilgoć oraz skrajne wysokie i niskie temperatury.
Dużą popularnością cieszą się odbojniki gumowe lub gumowo-metalowe, mniejsze od typowych odbojnic. Zwykle są one stosowane w prywatnych domach, parkingach, zakładach produkcyjnych, magazynach, sklepach i innych lokalach usługowych. Dzięki nim np. podczas otwierania drzwi nie zniszczymy ściany itd.
Różne rodzaje odbojników
Wyróżniamy różne rodzaje odbojników o różnych zastosowaniach – są to np. odbojniki paraboliczne, uchylne, parkingowe, odboje na profilach stalowych, samochodowe, rampowe, zabezpieczenia kauczukowe, odbojniki stożkowe pochłaniające uderzenia i wstrząsy, narożne odblaskowe chroniące m.in. naroża budynków, ścian, filarów i słupków konstrukcyjnych, ale też rampy wjazdowe oraz inne elementy o ostrym kącie.
Wybierając odbojnice, warto kierować się jakością wykonania, użytym materiałem (mocny i trwały kauczuk wzmocniony profilem stalowym), rodzajem mocowania i prostotą montowania (wiele modeli można zamontować zarówno pionowo, jak i poziomo) itd.