O czym pamiętać, kupując butlę z gazem?

Butle z gazem są produktami o bardzo szerokim zastosowaniu. Używa się ich przede wszystkim do zasilania domowych kuchenek, ale okazują się niezastąpione również w domkach letniskowych, na kempingach czy na placach budowy. Przy zakupie butli trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Butla gazowa – tylko od sprawdzonego sprzedawcy

Decydując się na zakup butli gazowej, trzeba wybierać wyłącznie produkty pochodzące od sprawdzonych dystrybutorów posiadających zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Dobrej jakości butla z gazem musi być odpowiednio oznakowana, włącznie z wytłoczoną na niej datą badania okresowego. Po upływie tego terminu butla nie powinna być dopuszczana do sprzedaży.

Butla gazowa – jaka pojemność?

Pod kątem pojemności butla gazowa powinna być dopasowana do konkretnych preferencji. Wszystko w tym momencie zależy nade wszystko od warunków, w jakich będzie ona użytkowana. Na potrzeby prywatne stosowane są przeważnie butle o pojemności 8, 10 czy 11 kg. Warto jednak zwrócić uwagę na butle NANO od Amerigas, które są znacznie lżejsze od tradycyjnych butli stalowych. Pusty egzemplarz wazy zaledwie 6,6 kg.

Butla gazowa – sposób podłączenia

Sposób podłączenia jest ważnym kryterium decydującym o wyborze butli gazowej. Zazwyczaj konieczne jest przy tym zastosowanie narzędzi. Na popularności zyskują obecnie butle wyposażone w reduktor Klik-On – taki system montażu butli nie wymaga używania narzędzi, w związku z czym każdy poradzi sobie z tym we własnym zakresie.

Butla gazowa – z propanem czy propanem-butem?

Butle napełnia się propanem lub mieszanką propanu i butanu. Podstawowa różnica pomiędzy tymi paliwami jest taka, że propan w porównaniu propanem-butanem odznacza się wyższą temperaturą spalania. Dzięki temu butle wypełnione z tym gazem z powodzeniem nadają się do stosowania nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także na zewnątrz – nawet przy niższych temperaturach. Właściwości propanu-butanu zależą natomiast od zastosowanych w mieszance proporcji propanu i butanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *