Najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o farbie silikatowej NQG

Farby zewnętrzne mają duże znaczenie podczas wykańczania fasady budynku. Elewacja wymaga bowiem odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi czynnikami: pyłem, brudem, promieniowaniem słonecznym, wahaniami temperatury oraz wilgocią. Równie ważne są walory estetyczne –w końcu chcemy, by fasada budynku wyglądała efektownie. Aby wyjść naprzeciw tym potrzebom, marka Caparol stworzyła farby silikatowe wykonane w technologii nanosieci kwarcowych NQG. Na czym polega ich działanie?

Z tekstu dowiesz się:

  • czemu farba elewacyjna silikatowa NQG zawdzięcza swoją skuteczność,
  • jakie właściwości wykazują nowoczesne farby silikatowe NQG,
  • na jakim podłożu stosować farbę silikatową NQG.

Budynek ocieplony za pomocą systemu ETICS wymaga użycia farb zewnętrznych o szczególnych właściwościach. Dzieje się tak ze względu na cienką warstwę tynku, która jest niemal odizolowana termicznie od muru. To sprawia, że tynk dynamicznie nagrzewa się i stygnie, co może prowadzić do pęknięć na elewacji. Aby temu zapobiec, warto wybrać farby silikatowe z technologią NQG. Dlaczego? Wyjaśniamy w poniższym tekście, który powstał we współpracy z firmą Caparol.

Farby silikatowe zewnętrzne NQG – wyjątkowy skład

Farby silikatowe NQG zawdzięczają swoje właściwości ochronne równo rozmieszczonym nanocząsteczkom kwarcu. Podczas schnięcia farby układają się w trójwymiarową sieć, która dodatkowo utwardza powłokę i zapobiega termoplastyczności spoiwa. Tym samym zmniejsza się tendencja do przyklejania się do powłoki zarodników mikroorganizmów oraz różnego typu zabrudzeń. W efekcie fasada budynku pozostaje czystsza na dłużej. Ciągła matryca polimerowa wzmocniona kwarcem działa jak szkielet, który skutecznie stabilizuje powłokę. Nanosieci kwarcowe eliminują również hydroplastyczność spoiwa, co dodatkowo zapobiega trwałemu przyklejaniu się zanieczyszczeń do powłoki pod wpływem wilgoci.

Czytaj też: Samoczyszczące farby elewacyjne – zalety technologii NQG

Farby silikatowe NQG – farby zewnętrzne o niezwykłych właściwościach

Nanosieci kwarcowe sprawiają, że farby silikatowe na elewacje łączą zalety powłok silikatowych z powłokami na bazie żywic silikonowych. Zastosowanie tych farb wykonanych w technologii NQG sprawia, że powłoka malarska zyskuje cenne cechy, które ułatwiają utrzymanie fasady w czystości. Najważniejsze z nich to:

  • długotrwała czystość – zapewnia ją hydrofilowość powierzchniowa powłoki, która sprawia, że woda deszczowa jest równomiernie rozprowadzana na powierzchni ściany, dzięki czemu szybciej wysycha. Brak termo- i hydroplastyczności powłoki ogranicza osiadanie brudu;
  • trwały kolor – farba nie blaknie pod wpływem promieni UV;
  • niższa podatność na zarysowania – technologia NQG nadaje powłoce twardość, która ogranicza możliwość powstawania uszkodzeń mechanicznych;
  • ochrona przed zaciekami emulgatorów – hydrofilowość powłoki ogranicza powstawanie zacieków emulgatorów, a woda deszczowa łatwiej je rozcieńcza i zmywa z powierzchni budynku;
  • ochrona przed mikroorganizmami – hydrofilowa powierzchniowo powłoka zapewnia szybsze wysychanie ścian, zaś jej hydrofobowość kapilarna (odpychanie cząsteczek wody) ogranicza przenikanie wilgoci do głębszych warstw ocieplenia. Tworzy to skuteczne zabezpieczenie przed rozwojem glonów i grzybów.

Kiedy wybrać farby silikatowe na elewację?

Farby zewnętrzne Caparol – zarówno silikatowe, jak i silikonowe – wykonane w technologii NQG występują w systemie barwienia CaparolExpress, dzięki którym możesz osiągnąć niemal dowolny kolor elewacji. Wybór produktu zależy od typu podłoża. Powłoki silikatowe, takie jak farba dyspersyjno-silikatowa Sylitol® NQG, sprawdzą się na tynkach cementowo-wapiennych z ociepleniem z wełny mineralnej. Nie tworzy ona błony na podłożach mineralnych, dzięki czemu pozostawia układ otwarty dyfuzyjnie, co umożliwia bezpieczne odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wewnątrz budynku na zewnątrz (o ile jako materiał izolacyjny użyta zastała wełna mineralna) lub – w przypadku ocieplenia styropianem – transport wilgoci z tynku i warstwy zbrojonej. Zapewnia również dobrą przyczepność mechaniczną na istniejących podłożach dyspersyjnych oraz silikonowych tynków i farb. Produkt wykazuje odporność na światło oraz kredowanie, czyli powstawanie nieestetycznego pyłu kredowego na powierzchni powłoki malarskiej. Zapobiega też rozwojowi mikroorganizmów na elewacji dzięki zredukowanej nasiąkliwości i podwyższonemu odczynowi pH. W celu wykonania gruntowania podłoża lub ewentualnego rozcieńczenia farby Sylitol® NQG należy wybrać środek gruntujący Sylitol® NQG Konzentrat.

Sprawdź także inne farby fasadowe marki Caparol z technologią NQG, np. farbę silikonową Thermosan NQG do renowacji tynków i powłok dyspersyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *