Najlepsze sposoby na oświetlenie strefy roboczej

Strefa przeznaczona do pracy czy to w gabinecie, czy pokoju dziennym musi być odpowiednio oświetlona. Potrzebne jest zatem odpowiednie oświetlenie punktowe. Można zastosować jeden rodzaj lub zdecydować się na kilka źródeł światła. Oczywiście zamiast tradycyjnych świetlówek, warto wybrać bardziej energooszczędne oświetlenie led. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najlepsze sposoby na oświetlenie strefy roboczej.

Sufit podwieszany z oczkami led – efektowny i efektywny sposób oświetlenia strefy roboczej

W strefie roboczej zwykle znajduje się biurko lub stół kreślarski i wygodne krzesło. Obok mogą znajdować się również regały i witryny, w których umieszczone są ważne dokumenty. Mogą być one dodatkowo podświetlone taśmami led, co zwiększa ich funkcjonalność i sprawia, że nie trzeba włączać światła w całym dużym pomieszczeniu, a jedynie doświetlić strefę roboczą. Tutaj może sprawdzić się sufit podwieszany z oczkami led. Takie oświetlenie led pozwala na skoncentrowanie wiązki światła bezpośrednio na biurku, co niweluje powstawanie niechcianych cieni, co utrudnia nie tylko pisanie na papierze, ale również kreślenie projektów w przypadku grafików i architektów, którzy używają jeszcze tradycyjnych metod i nie pracują jedynie przy użyciu programów komputerowych do projektowania. Sufit podwieszany umieszczony na odpowiedniej wysokości jednocześnie równoważy pomieszczenie. Sprawdzi się nie tylko w strefie roboczej w wysokim pokoju dziennym, ale również w mniejszym, ale stosunkowo wysokim gabinecie.

Świetlówki led umieszczone na suficie w strefie roboczej

Świetlówka led stanowi doskonały odpowiednik tradycyjnej świetlówki, gdyż nie wydaje przykrego brzęczącego dźwięku przy nagrzewaniu się. Dodatkowo znacznie mniej się nagrzewa i nie potrzebuje czasu by świecić pełnym blaskiem. Z tego powodu jest doskonałym rozwiązaniem do strefy roboczej. Świetlówki led powinny tutaj posiadać barwę zimną, która sprzyja skupieniu uwagi. Jeśli jesteś jedną z tych osób, u których dłuższe działanie takiego światła powoduje migrenę, to możesz zdecydować się na barwę neutralną świetlówek led. Umieszczone w tradycyjnych prostopadłościennych oprawach, które można zawiesić tuż przy suficie lub nieco niżej stanowią doskonałe mocne oświetlenie strefy roboczej, zwłaszcza jeśli umieszczone zostaną równolegle w stosunku do biurka.

Lampka biurkowa i lampa stojąca – czyli strefa pracy w stylu retro

Wybierając oświetlenie do strefy roboczej można zdecydować się również na lampkę biurkową i lampę stojącą do których sprawdzą się tradycyjne żarówki led. Takie zestawienie najlepiej prezentuje się w stylu retro. Oczywiście trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej żarówki z szerokim kątem padania światła. W przypadku opraw z abażurem doskonale sprawdzi się oświetlenie led, które emituje światło o zakresie 300 stopni. Lampę stojącą można umieścić tuż przy biurku lub nieco dalej, jeśli obok niego znajduje się regał i fotel. Wtedy ta dodatkowa strefa pracy również wymaga doświetlenia.

Plafoniera led – idealna do nowocześnie urządzonych gabinetów

Naszą ostatnią, ale niezwykle efektowną propozycją oświetlenia strefy roboczej jest wybór plafoniery led. Plafony to dość płaskie źródła światła, które mogą mieć różne fantazyjne kształty i umieszczone tuż przy suficie nie tylko doskonale doświetlają wybrany fragment pokoju, ale również doskonale się prezentują podkreślając reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Zatem są doskonałym wyborem zarówno do salonu, gdzie został wydzielony kącik roboczy, jak i nowocześnie urządzonego gabinetu. Plafoniera led świetnie prezentuje się w aranżacji w stylu skandynawskim, industrialnym, a nawet glamour. Świetnie może skomponować się z doświetlonymi za pomocą taśm led szklanymi półkami w witrynach.

Przy oświetleniu strefy roboczej należy pamiętać, by nie używać ciepłej barwy światła led. Nawet, jeśli strefa robocza znajduje się w pokoju dziennym, np. w przypadku mieszkania w kawalerce, to trzeba ją odpowiednio wyróżnić za pomocą barwy światła, która powoduje skupienie, a nie rozproszenie uwagi i pogrążenie się w relaksującym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *