Monochromatyzm czy kontrast? Jak dobierać wykończenie obejścia domu do elewacji?

Budowa domu to przedsięwzięcie długotrwałe, a jego wykończenie jest swoistą kropką nad „i”. Czy decydując się na określony rodzaj elewacji należy już mieć wizję tego, jak ma wyglądać obejście domu, czyli ścieżki, podjazd i ogród, a także ogrodzenie? Jedno jest pewne do dyspozycji jest monochromatyzm i skomponowanie wszystkiego w kolorach dopełniających się lub kontrast, zarówno kolorów, jak i materiałów, takich jak cegła klinkierowa i kamień elewacyjny. Zatem na co się zdecydować?

Dobieranie ogrodzenia do wykończenia cokołu budynku, czyli spójność aranżacyjna

Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest wykańczanie ogrodzenia w ten sam sposób, jak cokołu budynku. Sprawdza się to w przypadku użycia kamienia na elewację, takiego jak granit czy łupek kwarcytowy. Świetnie prezentuje się również w przypadku cegły klinkierowej bądź płytki klinkierowej. Dobranie tej samej kolorystyki kamienia bądź płytek stwarza wrażenie spójności aranżacyjnej. Jeśli więc o taki efekt chodzi warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób wykończyć cokół. Z pewnością musi być to materiał mrozoodporny i wodoodporny. W przypadku kamienia elewacyjnego konieczna jest zatem impregnacja przed montażem. Oczywiście trzeba tu również wziąć pod uwagę nośność ściany i możliwość jej obciążenia. Zatem najlepiej wybierać mniejsze kamienie, których nie trzeba wspierać na kotwach mocujących. Jeśli jednak jeszcze nie ma się sprecyzowanego pomysłu, co do wykończenia ogrodzenia, to warto postawić na betonowe przęsła, które zawsze można dowolnie pomalować lub zamontować na nich wybrany materiał, wtedy, kiedy wizja będzie już czytelna.

Ścieżki wokół domu dobrane kolorystycznie do elewacji

Poza ogrodzeniem kolejną „palącą” kwestią jest dobór materiału do wykończenia ścieżek. Można zdecydować się na kostkę brukową, płytki kamienne, albo też pokrycie ścieżek kamieniem dekoracyjnym, gdzie konieczne jest wykonanie odpowiedniego utwardzenia i drenażu. W każdym przypadku materiał można dobrać kolorystycznie do elewacji. W ten sposób tworzy się klasyczne, monochromatyczne połączenie, które wpływa na odbiór aranżacji i czyni ją niezwykle estetyczną. Wybierając zatem białą elewację można dobrać do niej otoczaki, które są bardzo dekoracyjnymi kamieniami, a jednocześnie idealnie z nią współgrają. Z kolei decydując się na brązowe lub szare wykończenie można wybrać płytki kamienne lub kostkę brukową w identycznej tonacji kolorystycznej.

Cegła i kamień na elewację, czyli słowo o kontraście na poziomie materiałów

Czasem jednolitość kolorystyczna i materiałowa wydaje się nieco nudna i przewidywalna. Jednak, aby posłużyć się kontrastem we właściwy sposób trzeba wiedzieć nie tylko w jaki sposób dobierać kolory, ale przede wszystkim jak łączyć ze sobą materiały. Doskonałym przykładem jest cegła i kamień elewacyjny. Te materiały doskonale ze sobą się komponują. Zresztą kamień, jako naturalny materiał pasuje zarówno do wypalanych cegieł, jak i innych materiałów naturalnych takich jak choćby panele drewniane. Dlatego aranżacja elewacji w drewnianych panelach świetnie współgrać będzie z ogrodzeniem wykonanym z kamienia, tworząc tradycyjną aranżację w rustykalnym stylu.

Jak dobrać wykończenie obejścia do aranżacji domu?

Jeśli o jednej aranżacji już była mowa, to warto zastanowić się w jaki sposób dopasować wykończenie obejścia do aranżacji domu. Industrialna aranżacja wykorzystuje często betonowe wykończenie, np. w betonie dekoracyjnym, przeznaczonym na elewację i tu sprawa jest prosta. Można wybrać ogrodzenie metalowe, gdyż aluminium czy stal świetnie komponują się z industrialną aranżacją. Innym wyborem może być betonowe ogrodzenie z połączonych ze sobą identycznych przęseł. W przypadku aranżacji w stylu glamour i nowoczesnego wykończenia w wielkoformatowych płytach gresowych także można postawić na metalowe ogrodzenie, ale lepszym wyborem będzie wykorzystanie mrozoodpornych i wodoodpornych płytek do wykończenia zarówno ścieżek, jak i ogrodzenia. Można wybrać również wykończenie w granicie, który świetnie komponuje się z płytą ceramiczną. Do tradycyjnych aranżacji takich jak rustykalna, prowansalska, czy antyczna świetnie może sprawdzić się kamień na elewację do wykończenia obejścia domu.

Rozstrzygnięcie pomiędzy wyborem monochromatycznego lub kontrastującego z elewacją obejścia nie jest możliwe. Wszystko zależy od aranżacji, pomysłu na wykończenie elewacji i indywidualnego gustu. Zawsze można skorzystać z pomocy architekta, który przedstawi kilka propozycji, wszak obejście ma nam służyć na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *