Jakie drabiny strażackie są najlepsze?

Drabiny strażackie są podstawowym elementem wyposażenia każdej jednostki Straży Pożarnej. Obecnie, najczęściej wykorzystuje się je do działań ratowniczo-gaśniczych — w miejscach, do których dostęp jest utrudniony, głównie przez wzgląd na dużą wysokość. Są niezastąpione w trakcie ewakuacji osób z wyższych kondygnacji budynku. Ponadto, służą do dotarcia do poszkodowanych znajdujących się w dołach, kanałach czy jaskiniach, do których wejście jest utrudnione. Sprawdzają się w ratownictwie wodnym i lodowym, gdzie używa się ich do ratowania ludzi i zwierząt.

Rodzaje drabin strażackich

Drabiny strażackie, które stosowane są w pożarnictwie, muszą odznaczać się dużym wskaźnikiem bezpieczeństwa, odpowiednimi parametrami i posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty, w tym te, które zostały wydane lub zaakceptowane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Ze względu na budowę, dzielimy je na: przystawne (mamy możliwość oparcia wierzchołka o obiekt), wolnostojące (podparte są na drążkach podporowych), wiszące (mamy możliwość pracy wyłącznie w pozycji pionowej), oraz teleskopowe (wysuwane). Pojedyncza czy podwójna? Pojedyncza drabina jest zazwyczaj krótsza, ale szybko i bez większego wysiłku możemy ustawić ją w dowolnym miejscu i rozpocząć akcję. Montaż wersji składanej zajmuje więcej czasu, którego brakuje w trakcie trwania akcji gaśniczej. Każda jednostka strażacka powinna być wyposażona w dwa rodzaje drabin: jedną do szybkiego działania oraz drugą, która pozwoli wejść na duże wysokości.

Materiał wykonania i długość drabiny strażackiej

Standardowo, ekipom ratowniczym przydaje się drabina o długości 5-10 metrów. To idealna wysokość, by wejść na pierwsze piętro budynku lub ugasić pożar dachu niedużego domu. Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się drabiny jest aluminium, ponieważ idealnie sprawdza się w kontakcie z wysokimi temperaturami. Są one lekkie, a zarazem wytrzymałe. W trakcie trwania akcji ratunkowej lub gaśniczej ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ sprawnie możemy je przenieść w inne miejsce. Szerokie szczeble drabiny umożliwiają łatwe przemieszczanie się po niej.

Szukając odpowiedniej drabiny dla ekipy strażackiej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo! Od jej niezawodności zależeć będzie zdrowie i życie strażaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *