Jak w pełni wykorzystać możliwości instalacji elektrycznej?

Instalację elektryczną trzeba zaplanować możliwie wcześnie. Dzięki temu unikniemy późniejszego skuwania ścian i mnóstwa pracy. Planując instalację należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest ilość urządzeń i pomieszczeń w mieszkaniu.

Kuchnia

Bez wątpienia kuchnia jest jednym z pomieszczeń, które powinniśmy zaprojektować w każdym detalu. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji elektrycznej powinniśmy tak ją zaplanować aby możliwie niewiele gniazd wtykowych było zasikanych z tego samego obwodu. W obwodzie, który jest przeznaczony głównie do urządzeń przenośnych, takich jak blender czy mikser może znajdować się około pięciu gniazd wtykowych. Z kolei wszystkie odbiorniki, mające moc powyżej 2kW muszą być podłączone do zupełnie osobnych obwodów. Do tego typu urządzeń zaliczymy między innymi zmywarkę lub piekarnik. Taki rozdział energii pozwoli maksymalnie wykorzystać instalację i jednocześnie będzie on bezpieczny dla wszystkich naszych urządzeń.

Łazienka

W przypadku tego pomieszczenia osobny obwód będzie konieczny głównie do podłączenia pralki. Oczywiście sytuacja ta może się zmienić, jeśli planujemy zamontować w łazience specjalną wannę jacuzzi, której pobór prądu może być dość duży.

Poszczególne pokoje

W zależności od potrzeb do urządzeń w pokojach również możemy zastosować oddzielne obwody. Najwięcej prądu w salonie pobiera zazwyczaj rozbudowane kino domowe, zaś na przykład w gabinecie komputer stacjonarny i podłączone do niego sprzęty, jak urządzenie wielofunkcyjne.

Oświetlenie

Przyjęło się, że oświetlenie w budynku można wykonać z jednego obwodu, jednak jeśli ilość punktów świetlnych przekracza dwadzieścia, należy rozważyć kolejny obwód. W innym przypadku może dojść do niebezpiecznego zwarcia.

Jeśli nadal mamy wątpliwości co do ilości obwodów, zastanówmy się ile z naszych urządzeń ma moc powyżej 2 kW. Każde z nich powinno być bowiem zasilane z osobnego obwodu. Należy pamiętać także, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenia na tablicy bezpiecznikowej. Każdy z obwodów powinien mieć indywidualny wyłącznik nadprądowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *