Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Planujesz wynajem długoterminowy Twojego mieszkania? Nie działaj pochopnie. Czas w tym przypadku może Ci sprzyjać. Wystarczy, że wykorzystasz go na odświeżenie i urządzenie lokalu w taki sposób, aby zachęcał do wprowadzenia się. Ważne jest także stworzenie odpowiedniego ogłoszenia z profesjonalnymi zdjęciami. To jednak nie wszystkie kroki w drodze do znalezienia najemcy. Chcesz widzieć więcej? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Mieszkanie na wynajem? Określ grupę docelową

Nie wiesz, jak przygotować mieszkanie na wynajem długoterminowy? Pierwszym krokiem powinno być określenie grupy docelowej, do której będziesz kierować ofertę. Dlaczego? Innego standardu, układu mieszkania czy warunków finansowych oczekiwać będą studenci mieszkający w grupach, rodziny z dziećmi czy single. Pomyśl, kto wygodnie może zamieszkać na oferowanym przez Ciebie metrażu. Kluczowe jest też określenie, jakich najemców wolisz unikać, np. palaczy czy właścicieli zwierząt.

Wynajem mieszkania – odśwież ściany, sufity, podłogi

Gdy wiesz, komu chcesz zaoferować mieszkanie na wynajem długoterminowy, pora przystąpić do jego odświeżania. Nie musisz zrywać podłóg i wymieniać ich na nowe, ale zastanów się nad tym, jeśli są bardzo zniszczone. Wbrew pozorom może to być bardziej opłacalne niż obniżanie odstępnego. Bezwarunkowo konieczne jest natomiast odmalowanie pobrudzonych, podrapanych czy popękanych ścian i sufitów. Zdecyduj się na jakościowe farby, aby efekt świeżości utrzymał się na dłużej.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Wyczyść je

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Oczyść je! Mamy na myśli nie tylko umycie podłóg, okien, mebli czy armatury. Zanim stworzysz ogłoszenie, opróżnij mieszkanie ze zbędnych mebli, przedmiotów i sprzętów. Zrób miejsce dla nowych lokatorów i pozwól im na swobodę aranżacyjną. Pamiętaj jednak, że zupełnie puste mieszkanie nie zachęca do wynajmu. Skorzystaj z zasad home stagingu i zostaw we wnętrzu meble kuchenne i łazienkowe, w salonie ustaw rośliny doniczkowe, stolik ze świecznikiem, na ścianie ramki, a na fotelu kolorowe poduszki. Najemca będzie widział nieco udomowione wnętrze, co zadziała na ego wyobraźnię. Jednocześnie łatwo może te dekoracje zmienić.

Mieszkanie do wynajęcia? Sprawdź instalacje i sprzęty

Planujesz przekazać najemcy lokal na dłuższy czas? Nie wiesz jak jeszcze przygotować mieszkanie na wynajem? Pamiętaj, że wszelkie usterki instalacji czy sprzętów niewynikające z bezpośredniego działania najemcy będą obciążać Ciebie. Aby uniknąć stresów podczas okresu trwania umowy najmu, lepiej zawczasu sprawdzić ich kondycję. W przypadku doprowadzenia od mieszkania gazu z sieci najlepiej wezwać specjalistę. Nie zapomnij też o sprawdzeniu szczelności i działania okien, kranów, toalety, prysznica, drzwi, a także m.in. o przykręceniu luźnych kontaktów.

Jak wynająć mieszkanie? Sporządź klarowną listę kosztów

Osoby zainteresowane wynajmem długoterminowym mogą być zainteresowane szczegółowymi kosztami utrzymania lokalu, czynszu i odstępnego. Zgromadź tego typu informacje zawczasu, ponieważ pytania o nie padną z pewnością podczas oględzin potencjalnych najemców. Możesz przedstawić rachunki z poprzednich miesięcy, ale nie jest to konieczne – wystarczy Twoje słowo. Nie ukrywaj żadnych kosztów, które będą ponosić najemcy, aby uniknąć później nieprzyjemności.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem długoterminowy? Z Nami będzie to prostsze. Zgłoś się do nas! Zajmiemy się znalezieniem i obsługą formalności z najemcą, a Ty będziesz cieszyć się zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *