Pęknięte lusterko czy też jego obudowa, uszkodzone zderzaki czy też wycieraczki czy wreszcie uszczelki, choćby w drzwiach samochodowych. Z takimi problemami, jeśli chodzi o samochód można poradzić sobie samodzielnie. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak naprawiać uszkodzenia w samochodzie, czyli problem kontra naprawa.
Jak naprawić uszkodzoną materiałową tapicerkę przy użyciu pistoletu do klejenia z wkładem do kleju na gorąco?
Tapicerka samochodowa z czasem ulega zużyciu. Pojawiają się pęknięcia czy przetarcia. Taki materiał można jednak naprawić. Potrzebny będzie pistolet do klejenia i wkłady kleju na gorąco. Praca polega w gruncie rzeczy na wypełnieniu ubytku klejem na gorąco. Potem należy nadmuchać w to miejsce cienką warstwę włókien. W ten sposób można zniwelować widoczność uszkodzenia. Jednocześnie nie marnuje się środków na nową tapicerkę, a ponadto w ten sposób chroni się środowisko, bo nie generuje się kolejnych śmieci.
W sumie praca zajmie Wam naprawdę chwilę, a efekt, który osiągniecie przerośnie Wasze oczekiwania. Zatem nie warto zastanawiać się dwa razy, tylko od razu warto przejść do naprawy. Jeżeli jednak tapicerka jest uszkodzona w większym stopniu, to także wypełnienie ubytków klejem się sprawdzi. Następnie wystarczy już tylko umieścić kawałek tapicerki czy innego materiału, który będzie pasował do całej estetyki. Zajmie Wam to tylko kilka minut.
Naprawa wewnętrznych wykładzin przy użyciu kleju
Wykładziny wewnętrzne są zwykle wykonane z powłok winylowych. Co w sumie jest zaletą, bo dzięki temu można wykonać naprawdę łatwo i szybko, a przy tym bardzo tanio. Tutaj znowu wystarczy tylko klej. Zatem kupcie pistolet do kleju oraz wkłady kleju na gorąco i już można przejść do pracy. Oczywiście pamiętajcie, aby zachować wszystkie środki ostrożności, bo klej jak sama nazwa wskazuje jest naprawdę gorący, a przy tym szybko zasycha. Jednak jego użytkowanie jest naprawdę szybkie i wręcz łatwe.
Na początek należy włożyć pałeczkę do zasobnika i włączyć pistolet. Zaraz po naciśnięciu spustu pojawi się klej i teraz czeka Was najważniejsze zasadnie, czyli nałożenie go na powierzchni, którą chcecie skleić. Musicie jednak uważać, aby warstwa kleju nie była zbyt duża czy długa, ale na to jest szybki life hack, a dokładnie wystarczy tylko po wyłączeniu kleju zatoczyć kilka kółek i dopiero oderwać nitkę. W ten sposób unikniecie też nieestetycznego wyglądu. Musicie też liczyć się z tym, że jeżeli popełnicie błąd, to ciężko go będzie naprawić, bo chwyt kleju jest tak mocny. A to oznacza, że poprawek nie wykonacie.
Jak naprawiać zderzaki, listwy i obudowy reflektorów?
Wypadki chodzą po ludziach, a po samochodach już nazbyt często. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi by doszło to pęknięcie czy to zderzaka, listwy czy obudowy reflektora. Wiadomo, że wymiana na nowe wiąże się z większymi kosztami, a raczej bardzo wysokimi. Ale w myśl zasady, że życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać takie naprawy można wykonać samodzielnie. W każdym tym przypadku sposób postępowania jest taki sam. Oczywiście praca jest wieloetapowa, ale jednak efekt jaki osiągniecie, jest wart fatygi. Zatem na początek należy dokładnie oczyścić i umyć powierzchnię. Warto zastosować aktywną pianę.
Następnie te elementy trzeba dokładnie spłukać, ale koniecznie pod ciśnieniem. W sumie najtrudniejszą częścią naprawy może być zespolenie, ale tutaj wystarczy tylko i wyłącznie dobry klej, który zawsze nakładamy od wewnątrz. Zawsze też w pierwszej kolejności szlifujemy ranty pęknięcia, a dopiero potem okolice. Do tego celu należy użyć papieru ściernego. Gdy ten etap za Wami i klejenie się udało należy jeszcze przemyć klejoną powierzchnię zmywaczem silikonowym. Teraz czas na nałożenie żywicy z utwardzaczem. Przed Wami jeszcze szpachlowanie. Mamy dla Was szybką radę: pamiętajcie, aby nanosić bardzo cienką warstwę szpachli. Nie może być większa niż 3mm. Kropką nad „i” jest lakierowanie.
Jak naprawić wycieraczkę samochodową?
Wycieraczki samochodowe lubią się psuć, ale i łamać. Jednocześnie jeżeli doszło do małego , to możecie samodzielnie wykonać taką naprawę. Wystarczy odrobina kleju do plastiku, następnie wyszlifowanie papierem ściernym powierzchni i gotowe. Ale jeżeli uszkodzenie jest większe, to zdecydowanie lepiej zakupić nowe.