Jak dobrze zamontować wiertło? Jak montować wiertło SDS?

Odpowiednie zamontowanie wiertła w uchwycie wiertarki jest warunkiem prawidłowego i w pełni bezpiecznego wykonania otworu. Mimo iż wydaje się to proste, to nie każdy wie o paru wbrew pozorom oczywistych kwestiach. Wiele osób często kieruje się „dobrymi” radami znajdującymi się w internecie, jednakże z niesprawdzonych porad nie powinno się korzystać.

Co zatem warto wiedzieć, aby w dobry sposób zamocować wiertło? Jak dokonać montażu wiertła SDS? Odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Jak prawidłowo zamontować wiertło w prostym uchwycie wiertarskim?

Klasyczne uchwyty są stosowane do mocowania wierteł posiadających okrągły trzpień. Podtrzymywane są one przez trzy łapy, które wysuwają się z mocującej tulei. Dopasowanie średnicy montażu do wielkości wiertła jest możliwe również dzięki zastosowaniu kluczyka posiadającego mechanizm zębatki. Teoretycznie możliwe jest również dokręcenie wiertła również ręką, jednakże nie jest to zalecane w związku z tym, iż może być to nietrwałe rozwiązanie.

Należy pamiętać również o sprawdzeniu przed uruchomieniem wiertarki, czy w każdej łapie wiertło jest prawidłowo zamocowane, pomimo tego, iż kluczyk powinien zapewnić ich odpowiednie umieszczenie.

Klasyczne uchwyty przytrzymują wiertła słabiej niż uchwyty SDS – może to mieć spore znaczenie podczas obróbki najbardziej twardych materiałów.

Jeżeli mocująca tuleja posiada więcej niż jedno wejście na kluczyk, to możliwe jest dociąganie uchwytu każdym z nich – dzięki temu pewność mocowania może być większa.

Jak umieścić wiertło w wiertarce SDS?

Warto pamiętać o tym, że wiertarka SDS należy do segmentu ekonomicznego i może być konieczne użycie większej siły do zablokowania wiertła w uchwycie. Nie jest to wielki problem, jednakże oprócz tego system montażu przebiega bez użycia narzędzi. Dlatego też jeżeli nie będzie możliwe założenie wiertła ręką, to można się spodziewać uszkodzenia mechanizmu.

Uchwyty SDS posiadają także określony zakres wielkości wierteł, z jakimi współpracują. Można jednak w uchwycie umieścić wiertło o innej wielkości, spoza danego przedziału. Trzeba jednak wiedzieć, że nie oznacza to jakiegokolwiek bezpieczeństwa w tej konfiguracji.

Wiertło SDS – czy pasuje do zwykłej wiertarki?

Czy wiertło SDS można zamontować do zwykłej wiertarki? Można, jednakże takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wiertarki oraz wiertła. Możliwe jest zamontowanie go w klasycznym uchwycie i teoretycznie również odpowiednio ustawić i mocno docisnąć. Jednakże nie jest to polecane, chyba że w sytuacji awaryjnej, kiedy konieczne jest wiercenie, lecz wtedy zmniejsza się bezpieczeństwo pracy. W internecie można znaleźć bardzo nieodpowiednie porady, w których polecane jest ucinanie końcówek wierteł. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest dokonanie zakupu właściwej przejściówki, którą należy założyć na zwykły uchwyt i następnie w nią zamontować prawidłowo uchwyt SDS. Jest to jednak rozwiązanie niestabilne i znacznie mniej wytrzymałe niżeli wiertarka średniej klasy posiadająca uchwyt SDS.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla majsterkowicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *