Gwoździarka akumulatorowa to bardzo praktyczne urządzenie, które pozwala z niezwykłą precyzją i szybkością wbijać gwoździe. Do tego praca ta nie wymaga od użytkownika dużego nakładu sił. Gwoździarka może być używana amatorsko przy domowych pracach remontowych lub profesjonalnie podczas robót dekarskich, przy mocowaniu podłogi, w zakładach stolarskich czy ciesielskich.
Gwoździe dziś są znane każdemu. To wyrób wykonany z metalu, z jednej strony zaostrzony, a z drugiej zakończony łbem, używany do łączenia różnych elementów poprzez wbijanie. Jednak początki tego najpopularniejszego obecnie łącznika są nieznane. Być może jego pierwowzorem były kołki drewniane łączące elementy wykonane z drewna. Pierwsza pisemna informacja dotycząca gwoździ metalowych pochodzi od astronoma i geografa Klaudiusza Ptolemeusza (II wiek). To świadczy o tym, że były one znane już wcześniej. W 1961 w miejscowości Inchtuthill w Szkocji odkopano wyjątkowe znalezisko składające się żelaznych gwoździ o długości od 15 do 40 cm o łącznej wadze 7 ton, wykonanych z miejscowych rud żelaza przez żołnierzy armii Rzymskiej w I wieku n. e. Mechanizacja wytwarzania gwoździ została wprowadzona dopiero w średniowieczu. Wtedy skonstruowano pierwsze maszyny tnące gwoździe z blach stalowych, które równocześnie wytwarzały łebki. Natomiast masowa produkcja gwoździ nastąpiła dopiero w 1795 roku. W Newburyport Jacob Perkins skonstruował maszynę wytwarzającą 60 tys. gwoździ tygodniowo.
Jak działa gwoździarka?
Gwoździarka to profesjonalne urządzenie, które jest wyposażone we wbudowany system pneumatyczny umożliwiający wbijanie gwoździ w bardzo szybkim tempie. Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że przy użytkowaniu nie trzeba go wielokrotnie napełniać, ponieważ posiada specjalny podajnik na gwoździe. Niektóre modele gwoździarek mogą zmieścić nawet 300 gwoździ podczas jednego naładowania. Magazynek na gwoździe może mieć konstrukcję bębenkową lub taśmową.
Urządzenia te często posiadają możliwość ręcznego ustawienia głębokości wbijania gwoździ w materiał, na którym pracujemy. Dodatkowo wybrane modele mają także opcję wbijania gwoździ pod skosem, co umożliwia obróbkę powierzchni trudno dostępnych. Na rynku znaleźć można również gwoździarki posiadające wymienne głowice oraz akumulatory, co pozwala na wielogodzinną pracę z tym samym urządzeniem.
Praca gwoździarki polega na dokładnym wbiciu lub umocowaniu w obrabianym materiale gwoździ, które mają trwale zespalać łączone elementy. Każde urządzenie jest wyposażone w mechanizm, który pozwala na wyrzucenie (wystrzelenie) z pojemnika gwoździarki gwoździ w określonym tempie i z ustaloną siłą. Nie bez powodu urządzenia te nazywane są również pistoletami do gwoździ, choć czasami kojarzone są także ze zszywaczami automatycznymi. Do działania gwoździarki niezbędne jest źródło prądu. Może to być akumulator, zasilanie sieciowe lub mieszanka gazów.
Gwoździarka akumulatorowa – parametry
Jedną z ważniejszych cech dobrej gwoździarki jest jej moc, która wyrażana jest w dżulach. To miara energii, z jaką wyrzucany jest gwóźdź, która pozwala lepiej porównać poszczególne modele. Należy pamiętać, że parametr ten nie określa mocy urządzenia. Dobra gwoździarka akumulatorowa jest w stanie strzelać gwoździami z energią powyżej 100 J. Taka moc wystarczy, aby pracować na twardych gatunkach drewna z gwoździami do 9 cm. Kolejnym czynnikiem decydującym o jakości gwoździarki jest pojemność zasobnika i typ gwoździ. Każde urządzenie może zmieścić w pojemniku określoną ilość elementów, jednak większa ich liczba umożliwia dłuższą pracę bez doładowywania.
Warto również zwrócić uwagę na sposób podawania gwoździ. Większość modeli akumulatorowych pracuje na taśmach papierowych z kątem łączenia 34 st. Bardzo ważną sprawą jest również wytrzymałość urządzenia na temperatury, ponieważ gwoździarki często używane są na zewnątrz, np. na dachach. Najrozsądniejszy zakres wytrzymałości wynosi od -15 do +50 st. C.
Istotnym elementem gwoździarki jest akumulator i jego wydajność. Ten parametr warto oceniać na dwa sposoby. Po pierwsze porównując nominalna pojemność, a po drugie analizując ilość wbitych gwoździ na pełnym naładowaniu baterii. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 4 Ah pozwala na 500-700 wystrzałów w zależności od energii i ciężaru gwoździa, czyli mniej więcej 10-14 pełnych pojemników.
Dla osób pracujących na gwoździarce bardzo ważna jest szybkość i tryb pracy. Parametry te mogą zdecydowanie wpłynąć na przyspieszenia czynności wbijania gwoździ. Rozsądną prędkością są dwa strzały na sekundę. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tryby pracy, np. możliwość przełączenia na tryb automatyczny. Gwoździarka jest uznawana za potencjalne niebezpieczne urządzenie, dlatego ważne, aby wybrany model miał odpowiednie zabezpieczenie mechanizmu strzelającego.
Gwoździarka akumulatorowa to bardzo praktyczne urządzenie, które świetnie sprawdzi się na budowie, przy zaawansowanych pracach konstruktorskich, a także jako uzupełnienie domowego zestawu narzędzi. Jej wydajność i szybkość wbijania gwoździ ułatwi prace budowlane przy łączeniu mebli, remontach domowych lub w trakcie tworzenia konstrukcji ogrodowych.