Fasady i elewacje wentylowane – co to znaczy?

Fasady wentylowane zyskują coraz większą popularność wśród projektantów i inwestorów, którzy dla swoich klientów poszukają różnych nowych rozwiązań. Elewacje wentylowane gwarantują ochronę przeciwdeszczową obiektu oraz dobrze izolują ciepło. Dzięki nim można uzyskać dobry zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Elewacje wentylowane – konstrukcja

Budowa tego typu elewacji składa się z dwóch warstw, a uzyskana między nimi przestrzeń pozwala na optymalne warunki wewnątrz obiektu – mieszkalnego, roboczego czy biurowego. Izolacyjna warstwa z wełny mineralnej pokrywająca jego nośną konstrukcję stanowi też dodatkowe zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami, np. atmosferycznymi. Wspomniana przestrzeń pozwala też odprowadzać na zewnątrz parę wodną. Do ich budowy wykorzystywane są płyty elewacyjne .

HPL elewacje – zalety płyt elewacyjnych

Płyty elewacyjne to materiały o wysokiej jakości, powszechnie wykorzystywane w budownictwie – na ściany, elewacje, dachy, izolacje itd. Chętnie stosowane są również podczas różnych prac wykończeniowych.

Jeśli szukasz naturalnego materiału drewnopochodnego, dobrym wyborem będą właśnie płyty HDF i HPL. Elewacje, ściany i inne produkty z nich wykonane będą najlepszej jakości. Każdy architekt wnętrz doceni też szeroki wachlarz kolorów oraz dekorów, dzięki czemu można wybrać odpowiedni do każdego wnętrza. Poza tym płyty HPL można też poddać cyfrowemu zadrukowi, co zmieni ich design i doda oryginalności.

Zastosowanie HPL – wewnętrzne i zewnętrzne

Elewacje wentylowane nie są jedynym możliwym zastosowaniem płyt HPL i HDF. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej, ale też w przemyśle i w aranżacji wnętrz czy przemyśle meblarskim. Ich popularność wynika z licznych zalet i cenionych w wielu branżach właściwości. Warto też wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje płyt HPL – wewnętrzne i zewnętrzne.

Płyty HPL do zastosowań zewnętrznych to laminat duroplastyczny wysokociśnieniowy, który jest produkowany w prasach do laminatu pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Efektem jest wyjątkowo trwałe tworzywo, odporne na wpływ warunków zewnętrznych – tego rodzaju płyty posłużą jako elewacje wentylowane czy wypełnienie balustrad na tarasie czy balkonie.

Płyty HPL do zastosowań wewnętrznych królują w przemyśle meblarskim i aranżacji wnętrz. Są wykorzystywane podczas produkcji mebli do hoteli, biur, sklepów, zaplecza kuchennego, szpitali itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *