Dom w stylu futurystycznym – dla każdego?

Futuryzm kojarzy się z rozmachem, nowoczesnością i przyszłością. Projekty podniebnych miast i podwodnych hoteli zachwycają oraz szokują. Okazuje się, że obecnie możliwe jest także wkroczenie futuryzmu do przestrzeni mieszkalnej.

Futurystyczny nie oznacza ‘przyszłościowy, jeszcze nie istniejący’, ale ‘wyglądający tak, jakby był wytworem techniki przyszłości’. Chociaż zawieszenie domu na niebie czy umieszczenie go pod wodą, nie wydaje się dziś jeszcze prawdopodobne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze miejsce zamieszkania charakteryzował futurystyczny design.

Po pierwsze – pomysł

Aby znaleźć niepowtarzalne mieszkalne realizacje, wystarczy przyjrzeć się rzeczywistości lub zainspirować już powstałymi budowlami. Ciekawą architektoniczną propozycję przygotował Robert Braun z Teksasu, który zaprojektował dom w kształcie auta – czołgu. Godny uwagi jest również projekt apartamentu – lodowej jaskini wykonany przez Ryra Studio czy budynek – kropla pomysłu Orlanda de Urrauta. Płynący dach zlewający wszystkie piętra w całość, jak ten na szczycie wiedeńskiego domku nad Birkensee, pobudzi wyobraźnię osób, które wolą zachować równowagę między nowoczesnością a klasyką. Kochający naturę mogą z kolei zainspirować się niewinnie brzmiącymi (i tylko brzmiącymi!) ‘domkami na drzewie’ Beckhamów czy Micka Jaggera.

Po drugie – realizacja

Jeśli myślisz, że stworzenie takiego mieszkania na polskim podwórku nie jest możliwe, wystarczy zawitać na południe kraju. To w Krakowie bowiem, na 8-metrowym klifie po starym kamieniołomie, powstał apartament mieszkalny będący synonimem futuryzmu i nowoczesności na ok. 850 m2.

Budując dom, to Ty decydujesz, jaki przyjmie on kształt. Oczywiście pod warunkiem spełnienia wszelkich wymogów prawnych obowiązujących na danym terenie. Nie potrzebujesz do tego wcale gigantycznych nakładów pieniężnych. Postaw na nietypowe kształty, zlewające się elewacje, kontrastowe zestawienia materiałów. Drewno w połączeniu ze szkłem, elementy stali lub nawet cały budynek z niej wykonany zaprze gościom dech w piersiach. Chociaż znacznie droższe, zdecydowanie warte wykorzystania są też organiczne polimery, które unowocześnią dom nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Wystarczy spojrzeć na Zbigniewa Oksiuka, który użył ich do stworzenia mieszkalnej… bańki! Wytrzymała jak beton a przezroczysta jak szkło nie tylko wygląda futurystycznie, ale zdecydowanie wybiega w przyszłość już samą ideą.

Po trzecie – zabezpieczenie

Budowa oryginalnego domu to jednak nie wszystko. Trzeba również zadbać o jego bezpieczeństwo, zwłaszcza w sytuacji połączenia nietypowych lub organicznych materiałów. Elementy drewniane w zestawieniu z innymi tworzywami zaskakują wyglądem, ale są też łatwopalne. – Im bardziej łatwopalny materiał, tym szybsze rozprzestrzenianie się pożaru. Z tego powodu nawet w najbardziej nowoczesnym mieszkaniu przyda się sprzęt gaśniczy, który pozwoli ugasić pożar w zarodku – mówi Agnieszka Otfinowska z KZWM Ogniochron S.A. – Oprócz tradycyjnych, czerwonych gaśnic, które znamy z miejsc publicznych, dużą popularnością cieszą się małe, domowe gaśnice o designerskich wzorach np. łowickim czy dalmatyńczyka. Dzięki oryginalnemu wzorowi z pewnością sprawdzą się w futurystycznych wnętrzach, zapewniając przy okazji bezpieczeństwo – dodaje ekspert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *