Do czego służy transformator toroidalny? Budowa i działanie

Transformator toroidalny ma charakterystyczny kształt pierścienia, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jego stosunkowo prosta konstrukcja przekłada się na wysoką efektywność pracy. Używany jest przede wszystkim do transferowania i zmieniania układu napięcia.

Budowa transformatora toroidalnego

Transformatory toroidalne są powszechnie występującymi urządzeniami, które mają zastosowanie w szeroko rozumianym sprzęcie elektronicznym. Znaleźć je można w telewizorze, radioodbiorniku, a także w systemach oświetleniowych. Transformator toroidalny kształtem przypomina pierścień, a jego głównym elementem konstrukcyjnym jest toroidalny rdzeń. Na nim nawinięte są uzwojenia, które mają na celu wytworzenie pola elektromagnetycznego. Ze względu na kształt i obwód zamknięty ewentualne straty energii w rdzeniu transformatora toroidalnego są mniejsze niż w przypadku jego odpowiedników. Także waga tego rodzaju urządzeń nie jest duża, ponieważ do ich wyprodukowania nie potrzeba zbyt wielu części. Budowa transformatora jest stosunkowo prosta, a mimo to gwarantuje stabilną i efektywną pracę.

Zastosowanie transformatorów toroidalnych i ich rodzaje

Głównym zadaniem transformatora jest zmienianie i transferowanie układu napięcia oraz prądu przemiennego. Proces ten zachodzi jednak bez zmiany częstotliwości. W przeciwieństwie do innych transformatorów charakteryzuje się mniejszą reaktancją rozproszenia. Specyfika techniczna umożliwia stosowanie transformatorów toroidalnych tam, gdzie moc jest wysoka, ale nie przekracza 2000 VA.

Zastosowanie urządzeń tego typu jest bardzo zróżnicowane. Jak wspomniano powyżej, znaleźć je można w sprzętach elektronicznych, ale także w produktach Hi-Fi, falownikach, wzmacniaczach i zasilaczach. Są jednymi z elementarnych komponentów elektronicznych, implementowanych w wiele rodzajów produktów.

Decydując się na zakup takiego sprzętu, trzeba mieć na uwadze dokładne bieżące zapotrzebowanie. Podług niego należy wybrać transformator toroidalny jednofazowy lub trójfazowy. Różnica w fazowości odnosi się do rodzaju źródła napięcia lub prądu elektrycznego. Warto także pamiętać o tym, że na rynku znaleźć można produkty wzbogacone o inne funkcje. Dużym poziomem bezpieczeństwa cechują się transformatory toroidalne „chowane” w masie epoksydowej. Niektóre produkty mogą mieć również zabezpieczenia termiczne na wypadek pracy przy zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Wybierając konkretny produkt, należy zwrócić uwagę na jakość użytych komponentów. Obudowa niektórych urządzeń może być wykonana np. z droższej stali polerowanej. Do dodatkowych parametrów należy liniowość w paśmie akustycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *