Dlaczego ozdobne figurki nigdy nie wyjdą z mody?

Chociaż większość z dekoracyjnych figurek nie posiada żadnej praktycznej funkcji, wciąż są one wybierane jako prezenty na różne okazje. Wydają się znakomitym wyborem na doniosłe uroczystości, takie jak chrzest pierwsza Komunia Święta czy ślub. Sprawdzają się jako pamiątka, tym bardziej że zazwyczaj na ozdobnej figurce można umieścić grawerowany napis. Przyczyny niesłabnącej popularności tego rodzaju prezentu analizujemy poniżej.

Ponadczasowe wzory i kształty

Choć czasy się zmieniają, w świecie ozdobnych figurek wciąż dominują te same, klasyczne wzory. Ktoś mógłby stwierdzić, że są dość sentymentalne, bo kto w czasach smartfonów i wszechobecnej technologii mógłby się zachwycić porcelanową laleczką czy metalowym konikiem na biegunach. Siła tego rodzaju ozdób tkwi jednak właśnie w skojarzeniu z minionym światem, który odzwierciedlony jest w dekoracyjnym materiale. Gdyby ozdobne figurki zaczęły swym wyglądem przypominać przedmioty znane nam ze współczesności, całkowicie straciłyby urok. Wyjątkiem są może tylko te, które mają wartość humorystyczną, na przykład te o kształcie samochodu czy wozu strażackiego.

Wysoka jakość wykonania

Tym, co wyróżnia ozdobne figurki od innych przedmiotów dekoracyjnych, jest trwałość. Bardzo popularne są na przykład buciki, które kupowane są jako prezent na chrzest albo pierwszą rocznicę urodzin. Wykonane z posrebrzanego metalu, więc nie grozi im stłuczenie lub mechaniczne zniszczenie w żaden inny sposób. Dodatkowym elementem jest kryształ Swarovskiego, który został zamocowany w sposób, który nie grozi odpadnięciem “oczka”.

Łatwa do odczytania symbolika

Dużą zaletą figurek ozdobnych jest to, że zazwyczaj w prosty sposób oddają symbolikę prezentu. Mogą więc stanowić czytelny komunikat, zwykle emocjonalny. Są świetną pamiątką nawet wtedy, gdy nie ma możliwości umieszczenia na nich graweru. Wystarczy spojrzeć na kształt, by przekonać się, z jakiej okazji został wręczony upominek. Czasem nie chodzi nawet o specjalny dzień, a o oddanie jakiejś części osobowości. Świetnym przykładem w tym zakresie są ozdobne figurki przedstawiające gitarę – w oczywisty sposób nawiązują one do hobby, jakim jest granie muzyki.

Nie każdy upominek musi mieć praktyczne zastosowanie. To nic złego, że niektóre rzeczy mają po prostu stać na półce. Nie doceniamy wartości takich przedmiotów, a przecież są one niekiedy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Piękne, ozdobne figurki mają więc przed sobą świetlaną przyszłość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *