#10YearChallenge w kuchni Polaków

Początek roku w social mediach upływa pod znakiem #10YearChallenge. Oznaczamy tym hashtagiem zestawienie swoich obecnych zdjęć i tych sprzed 10 lat. Pokazujemy ogromną zmianę, jaka zaszła w naszym wyglądzie. W tym czasie zmieniliśmy się nie tylko my, ale cały świat, w którym żyjemy. A gdyby tak „wyzwanie dekady” podjęły… urządzenia kuchenne? Jak wygląda dom AD 2019 w perspektywie #10YearChallenge?

Lodówka: #10YearChallenge

Kiedyś

Polska lodówka wciąż szronem stoi. W naszych domach pojawiają się coraz częściej urządzenia z technologią No Frost, przez co popularne tace na wodę czy wysłużone ręczniki odchodzą powoli do lamusa. Lodówki przypominają już wielofunkcyjne urządzenia o nowoczesnym wyglądzie, a dwudrzwiowe chłodziarko-zamrażarki wyposażone są w dozowniki wody i lodu.

Dziś

Lodówka nie tylko sama się rozmraża, ale dzięki nowoczesnym technologiom pozwala lepiej dostosować temperaturę w środku do przechowywanej żywności. Osobne obiegi powietrza sprawiają, że sernik nie przechodzi zapachem łososia. Żeby sprawdzić co jeszcze leży na półkach, nie musimy nawet otwierać drzwi urządzenia. Lodówki Family HubTM wyposażono w duży ekran dotykowy, możliwość łączenia z wifi oraz wewnętrzne kamery, dzięki czemu możemy sprawdzić czego brakuje, nawet jeśli jesteśmy akurat w sklepie na drugim końcu miasta. Taka lodówka to multimedialne centrum zarządzania domem – pokaże prognozę pogody, podrzuci pomysły na obiad, przypomni o zbliżającej się wizycie u dentysty czy rachunkach do opłacenia. A po wszystkim umili nam czas muzyką ze Spotify, filmami z Netflixa czy przeniesie nas w czasie do ubiegłorocznych wakacji, wyświetlając zdjęcia.

Piekarnik: #10YearChallenge

Kiedyś

Nasze kuchnie pięknieją. Coraz popularniejsze stają się płyty indukcyjne, łączące nowoczesny design z efektywnym gotowaniem. Zawrotną karierę zaczynają robić piekarniki z termoobiegiem, zapewniającym równomierną temperaturę pieczenia w całym urządzeniu. W 2009 popularnością cieszą się także urządzenia z funkcją samooczyszczania – w końcu skuteczna broń w nierównej walce z tłuszczem i innym zabrudzeniami wewnątrz piekarnika.

Dziś

Obecnie piekarniki to urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają już piec dwie potrawy jednocześnie w oddzielnych trybach i temperaturach. Na przykład, Dual Cook FlexTM posiada nie tylko specjalny separator, dzielący komorę urządzenia na dwie oddzielne przestrzenie, ale także dzielone drzwi. Pozwalają one na wyjęcie np. ryby z górnej części, nie ryzykując, że pieczący się na dole sernik opadnie. Nowoczesne piekarniki mają także dostęp do wifi, a dzięki dedykowanej aplikacji możemy nastawić odpowiedni program prosto z naszego smartfona . Funkcje samooczyszczania to natomiast nie tylko popularne czyszczenie parowe, lecz coraz częściej spalanie zabrudzeń metodą pyrolizy (rozgrzany piekarnik dosłownie zamienia brud w popiół) lub dzięki panelom katalitycznym (wychwytującym brud podczas pieczenia).

Pralka: #10YearChallenge

Kiedyś

Codzienne pranie przypomina walkę z chaosem. Białe do białego, kolory do kolorów. A i tak na końcu okazuje się, że zapomnieliśmy wrzucić koszulki do biegania i znalezionej skarpetki. Szczytem designu są pralki ładowane od góry, które dodatkowo oszczędzają miejsce w łazience. Programatory wprowadzają nowe możliwości prania, a funkcja autodozowania detergentów pokazuje, w jakim kierunku będą zmierzać producenci AGD.

Dziś

Programowanie pralki jest tak intuicyjne i proste jak nigdy. Podobnie jak piekarniki i lodówki, pralki podłączone są do wifi, dzięki czemu można mini sterować zdalnie a specjalne aplikacje, jak „Asystent prania”* podpowiedzą, jaki wybrać program dla jeansów, koszul i ręczników, kiedy chcemy prać je razem. Pralka natomiast, nie tylko pozwala dołożyć mityczną, zgubioną skarpetkę w trakcie prania dzięki dodatkowym drzwiczkom Add WashTM, ale wykonuje też pełny cykl w zaledwie 39 minut.

Dom: #10YearChallenge

Kiedyś

Telefony komórkowe są przedłużeniem naszych rąk. Rozpoczyna się boom na smartfony, pojawiają się aplikacje pomagające w organizacji pracy i czasu. Ale do zarządzania domowymi obowiązkami wciąż przydają się karteczki z przydzielonymi zadaniami, przyczepiane do lodówki za pomocą magnesów z zeszłorocznych wakacji. Dla wielu rodzin, najważniejszym wydarzeniem w całym tygodniowym planowaniu jest weekendowy wypad do sklepu (o ile zdążymy zrobić pranie) i zakupy, które będą musiały wystarczyć do kolejnego piątku.

Dziś

Smartfon daje nam władzę nad większością połączonych urządzeń domowych. Wszystko dzięki takim aplikacjom jak Smart Things, które dają możliwość nastawienia robota sprzątającego, piekarnika czy prania. Nasz czas wolny przestał być uzależniony od sprzętów domowych: piekarnik możemy nagrzać jeszcze przed powrotem do domu, a pralka skończy swój cykl równo w momencie, kiedy przekręcimy klucz w zamku. Swoistym centrum zarządzania stała się lodówka Samsung Family HubTM ze swoim interaktywnym ekranem, setkami przepisów oraz kalendarzem, który można zsynchronizować z kontem Google.

Nasze zdjęcia pokazują jak, niekiedy spektakularnie, zmieniliśmy się w ciągu dekady. Choć nie zastanawiamy się nad tym z podobnym rozrzewnieniem, nasze domowe urządzenia także przeszły długą drogę. To nie tylko design, ale przede wszystkim funkcje, które pomagają nam w codziennych czynnościach. Dzięki temu zyskujemy więcej czasu dla siebie i dla bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *