10 błędów, których należy unikać podczas budowy nowego domu

Przy całym podekscytowaniu budowaniem wymarzonego domu ważne jest, aby mieć dobrze przemyślany plan, który zagwarantuje, że każdy krok zostanie wykonany dokładnie. Rozważając, jak uniknąć typowych błędów i nieporozumień, cały proces jest mniej zniechęcający. Zobacz jakie błędy możesz popełnić podczas całego procesu budowy domu.

Brak badania firm budowlanych

Reputacja firm budowlanych będzie gwarantem tego, że przedstawiony im projekt domu zostanie wdrożony zgodnie z Twoją wolą. Badając grupę różnych firm budowlanych i rozmawiając z ludźmi, którym ufasz, będziesz w stanie dokonać uczciwej oceny przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań. Skoro poświęciłeś sporo czasu na wybór i dobre dopasowanie Twojego projektu domu, to w tym miejscu powinieneś zatrzymać się także na dłużej.

Zatrzymywanie się tylko na zakupionym projekcie

Aby dobrze zaplanować budżet budowy domu, warto wyjść ze swoim myśleniem poza wszystko, co jest pokazywane na projekcie. Planując każdy najdrobniejszy element , przygotowujemy się na realną i ostateczną cenę naszego domu , która czasami może się znacznie różnić od tej deklarowanej na projekcie domu.

Nie czytanie drobnego druku

Przed podpisaniem umowy ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony jej warunkami, czy to z firmą projektową, czy budowlaną.

Nieznajomość właściwej ceny

Przeglądając symulacje kosztowe na projektach domów, musisz być gotowy na rozszerzenie swojego budżetu poza podstawową cenę domu. W zależności od konkretnego projektu, którego szukasz, całkowity koszt również wzrośnie, by uwzględnić ulepszenia, które zaplanowałeś. Jest to szczególnie ważne by zapewnić sobie bufor finansowy na etapie budowy domu.

Brak uwzględnienia aktualizacji cen

Aktualizacja cennika podczas procesu budowy będzie się różnić w zależności od firm budowlanych, dlatego ważne jest, aby mieć solidne szacunki od firmy budowlanej. Nie wahaj się pytać więcej o projekt budynku, aby uzyskać jaśniejsze rozeznanie. Aby uniknąć ukrytych niespodzianek podczas budowy domu, od samego początku potwierdzaj ustalone ceny zarówno z budowniczym, jak i osobiście w sklepach.

Brak uwzględniania zmiany stóp procentowych przy kredytowaniu

W ramach procesu budowy domu miesięczna kwota, którą będziesz musiał zapłacić, może się zmienić, ponieważ stopy procentowe stale się zmieniają. Musisz się przygotować, prosząc bank o przedstawienie kilku szacunków, które uwzględniają różne stopy procentowe. Ostatnie wydarzenia w Polsce pokazują jak bardzo aktualny jest to scenariusz.

Nie spodziewanie się błędów

Chociaż wspaniale jest dążyć do perfekcji podczas budowy domu zgodnie z projektem domu, należy spodziewać się kilku wpadek w okresie budowy. Dzięki regularnemu odwiedzaniu domu będziesz w stanie szybko zauważyć, co należy naprawić lub zmienić, zanim będzie za późno.

Brak finansowego planu B

Aby doczekać szczęśliwego końca przy budowie swojego domu, musisz założyć kilka scenariuszy Twojej sytuacji finansowej. W zależności od tego co się będzie działo z Twoimi finansowymi, będziesz mógł z mniejszym stresem działać właściwie.

Nie korzystanie z rabatów

Nie zaszkodzi konsekwentnie sprawdzać, czy nie można dostać zniżek od firm, z jakimi współpracujesz:

  • od biura projektowego przy zakupie projektu domu
  • od firmy budowlanej na każdym etapie budowy domu
  • od firm sprzedających materiały do budowy

Sumując to wszystko razem, możemy doprowadzić do dużych oszczędności.

Brak cierpliwości

Budowa domu to ogromna inwestycja, dlatego pośpiech w procesie i podejmowaniu decyzji może sprawić, że będziesz rozczarowany rezultatem. Przed sfinalizowaniem wszystkiego poświęć trochę czasu na pełny przegląd budynku by sprawdzić jego zgodność z projektem domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *