Czym są i jak działają panele na podczerwień?

Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na ekologiczne rozwiązania grzewcze. Ucieczka od ogrzewania węglem często prowadzi w stronę fotowoltaiki czy pomp ciepła. Nieco mniej popularnym rozwiązaniem problemu ogrzewania są panele na podczerwień.

Panele na podczerwień do generowania energii wymagają prądu elektrycznego, ale dają całkowicie inne spojrzenie na ogrzewanie w domu. Jaka jest metoda ich działania?

Jak działają panele na podczerwień?

Panele grzewcze na podczerwień to technologia znana od dekad. Dotychczas jednak ich produkcja na użytek domowy była nieopłacalna. Dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się w naszych domach i dla wielu osób okazały się rewolucyjne. Dlaczego? Tego typu elementy działają w całkowicie inny sposób niż dotychczasowe akcesoria. Kaloryfery i grzejniki podgrzewają powietrze i przez różnice temperatur zmuszają je do cyrkulacji. Z kolei panele emitują promienie podczerwone, które ogrzewają całe pomieszczenie równomiernie. W związku z tym można uznać, że panele na podczerwień w pewnym stopniu są podobne do działania promieni słonecznych.

Określenie panele grzewcze na podczerwień najczęściej stosowane jest w odniesieniu do folii, którą rozprowadza się pod powierzchnią dywanów, na ścianach czy sufitach. Powszechnie stosuje się ten rodzaj podgrzewania w obiektach sakralnych, ponieważ panele łatwo można schować pod dywanami, obrazami czy arrasami.

Jakie cechy charakteryzują panele na podczerwień?

Panele grzewcze na podczerwień uznawane są za produkty ekologiczne. W czym tkwi ich ekologiczny charakter? Przede wszystkim do produkcji energii nie potrzeba przeprowadzać procesu spalania, ponieważ zasilane są prądem elektrycznym. Dzięki temu zmniejsza się emisja spalin do atmosfery. Oczywiście energia elektryczna także jest wytwarzana głównie w procesie spalania w elektrowniach, jednak tam nowoczesne technologie ograniczają emisję spalin do minimum. Część osób za wadę uznaje wyższe koszty energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych źródeł ciepła.

Panele grzewcze na podczerwień są bardzo łatwe w montażu. Niewielkie wymiary często pozwala na umieszczanie ich w mieszkaniu bez potrzeby przeprowadzania gruntownego remontu. Również sterowanie nimi i regulacja temperatury nie sprawia problemu. Można prowadzić ją nawet za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Zastosowanie takiego ogrzewania daje też szybciej poczucie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Szacuje się nawet, że dzięki promieniowaniu temperatura odczuwalna jest kilka stopni wyższa od faktycznej.

Panele grzewcze na podczerwień dla alergików?

Zainteresowanie panelami grzewczymi wykorzystującymi promienie podczerwone wykazują także alergicy. Ten sposób na ogrzewanie pomieszczeń polecany jest osobom uczulonym na roztocza, czy kurz. Brak konwekcyjnego rozchodzenia się powietrza sprawia, że wraz z nim nie unosi się kurz. Dodatkowo promienie podczerwone jonizują powietrze ujemnie, co wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Dlatego powietrze wewnątrz pomieszczenia jest czyste i minimalizuje reakcje alergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *