Czym są i do czego służą ograniczniki przepięć?

Polska jest coraz częściej nawiedzana przez gwałtowne burze, a występujące wraz z nią wysokie wyładowania atmosferyczne mogą być przyczyną zniszczenia drogocennych sprzętów domowych. Warto mieć świadomość, że dzisiejszy rynek oferuje rozwiązania, które pomagają zabezpieczyć kosztowne urządzenia przed przejściowymi przepięciami, prowadzącymi do takich szkód – są to ograniczniki.

Ograniczniki przepięć – najważniejsze informacje

Podstawowym zadaniem ogranicznika przepięć jest, jak wyżej wspomniano, zabezpieczenie przed przejściowymi przepięciami, ale nie tylko to. Warto również wiedzieć, iż te same ograniczniki odpowiadają za ograniczenie właśnie następujących stanów:

  • częstotliwość prądu następczego
  • czas trwania prądu następczego

Samo przepięcie to nic innego jak nagły wzrost napięcia, znacznie wykraczający ponad wartość, którą dana instalacja elektryczna jest w stanie obsłużyć. Choć najczęściej tego rodzaju sytuacja ma miejsce właśnie podczas wyładowań atmosferycznych, do podobnych przepięć może dojść również w przypadku zwarcia różnego pochodzenia.

Jednak efekty przepięć w obu przypadkach mogą być tak samo destrukcyjne – nie tylko zostanie zniszczona cała sieć elektryczna, ale też wszystkie podłączone do niej urządzenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób profilaktycznie decyduje się na to, by jednak zainwestować w ograniczniki przepięć, aby nie dopuścić do wyżej opisanej sytuacji.

Co wiedzieć przed zakupem ograniczników przepięć?

Jeśli jeszcze nie zainwestowałeś w ograniczniki przepięć, ale po przeczytaniu pierwszej części tego artykułu już wiesz, że powinieneś – mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć te odpowiednie. Wyszukując je, pamiętaj, że możesz się natknąć również na inne nazwy tego osobliwego urządzenia.

Ograniczniki przepięć znane są również jako:

  • odgromniki
  • ochronniki
  • warystory

Przed zakupem jednak jeszcze ważniejsze jest to, by zrozumieć, iż istnieją różne klasy ograniczników:

  • A – dla ochrony napowietrznych linii energetycznych
  • B – zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami przepięć w razie bezpośredniego uderzenia pioruna
  • C – ochrona instalacji przed przepięciami niewielkich wartości
  • D – ochrona urządzeń wrażliwych na przepięcia

Znając klasy ograniczników przepięć można z większą łatwością i zrozumieniem zakupić te dopasowane do indywidualnych potrzeb danej instalacji elektrycznej. Zawsze też można liczyć na pomoc fachowych sprzedawców, którzy najlepiej znają konkretne modele, a po omówieniu potrzeb Klienta są w stanie je idealnie do nich dopasować. Ważna uwaga przy zakupie jest taka, iż najlepiej o ogranicznikach pomyśleć już wtedy, gdy sieć elektryczna dla danego budynku jest projektowana – wtedy ma się największą szansę na najwyższą skuteczność, najmniejsze koszty i dobre dopasowanie, w czym właśnie powinien pomóc wykwalifikowany profesjonalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *